Resultat Kilaforsnappet Lördagen den 23/3-2019

Herrseniorer
1.Björn Widerberg Täby PF 8535gr
2.Victor Gustavsson Hudiksvalls SFK 8310gr
3.Sonny Wiberg Fyra Fiskar 6985gr
4.David Öman Täby PF 6795gr
5.Andreas Forsblom WSFK 6430gr
6.Timo Hakulinen Gimo FFF 6315gr
7.Erik Södergårds WSFK 6300gr
8.Kenneth Einars WSFK 6195gr
9.Bo Eriksson Gimo FFF 6175gr
10.Göran Hedqvist Eskilstuna SFK 5926gr
11.Martin Södergårds Hudiksvalls SFK 5876gr
12.Andreas Möller Knallen 5750gr
13.Benny Jansson WSFK 5748gr
14.Andreas Thuresson AFK Flugan 5400gr
15.Kai Lahtinen Torshälla SFK 5376gr
16.Jonas Elfstrand WSFK 5138gr
17.Peter Teittinen Sandareds SFK 4742gr
18.Hans-Erik Hansson AFK Flugan 4508gr
19.Andreas Paschen Gimo FFF 444
20.Per Nilsson NGF 4338gr
21.Ove Pettersson FK Hugget 3672gr
22.Kent Hager Täby PF 3000gr
23.Lars-Olov Tjäder AFK Flugan 2910gr
24.Robin Modd 2490gr
25.Risto Monthan Norrtälje 2474gr
26.Micke Alsing AFK Flugan 2132gr
27.Christoffer Olofsson Fyra Fiskar 2072gr
28.Tobias Lind SFK Ljusnan 1716gr
29.Peter Eriksson Torshälla SFK 1684gr
30.Håkan Jonsson Norrtälje SFK 1562gr
31.Dan Persson WSFK 1384gr
32.Torbjörn Asp AFK Flugan 1164gr
33.Jesper Dyberg NGF 1116gr
34.Mikael Jonsson 752gr
35.Peter Lind SFK Ljusnan 570gr
36.Lars Jonsson Norrtälje SFK 140gr

Yngre Herrveteraner
1.Håkan Jansson NGF 14920gr
2.Tommy Ågren BTK-90 6725gr
3.Hasse Enström Stänkers SF 6190gr
4.Per-Åke Södergårds WSFK 5856gr
5.Jocke Södervall Gimo FFF 5846gr
6.Lasse Sundberg Forellen 5406gr
7.Bengt Forsling Ycklaren 5090gr
8.Jan Åkerlind Forellen 4798gr
9.K-å Svensson BTK-90 3856gr
10.Kent Persson Ycklaren 3514gr
11.Leif Lind SFK Ljusnan 2720gr
12.Jörgen Andersson Borlänge SFK 2618gr
13.Dan Ersbjörs Borlänge SFK 2576gr
14.Willi Fröhler BTK-90 2308gr
15.Lasse Elvinsson WSFK 1948gr
16.Börje Andemar Nortälje 1866gr
17.Björne 1844gr
18.Bengt Nilsson WSFK 1592gr
19.Lennart Forsling Ycklaren 1472gr
20.Kenth Hallberg BTK-90 1234gr
21.Willy Nortälje 1192gr
22.Anders Gotlands SFK 1080gr
23.Tony Srömberg Nortälje 930gr
24.Rolf Bäcklin BTK-90 854gr
25.PA Nyberg WSFK 510gr
26.Thomas Jansson Nortälje 428gr

Äldre Herrveteraner
1.Tommy Sjöstrand 6865gr
2.Göter Andersson AFK Flugan 6785gr
3.Wille Lambertz Norrtälje 6775gr
4.Tore Helmersson 6155gr
5.Sune Andersson BTK-90 5762gr
6.Kjell AFK Flugan 4296gr
7.Bo Halvarsson Norrtälje 4166gr
8.Klasse Jansson Norrtälje 3950gr
9.Kenneth Jonsson WSFK 3758gr
10.Poppo Olsson WSFK 3730gr
11.Åke Norgren 3680gr
12.Karl-Magnus Andersson AFK Flugan 3436gr
13.Göte Olofsson WSFK 3394gr
14.Leif Stockhaus AfK Flugan 3300gr
15.Rolf lindh Guldkroken 2918gr
16.Tore Andersson AFK Flugan 2488gr
17.Matti Hirsimäki BTK-90 2224gr
18.Rolf Jonsson Norrtälje 2042gr
19.Erik Olnils AFK Flugan 1698gr
20.Olle Ågren BTK-90 1506gr
21.Torbjörn Dalborg 1378gr
22.Bengt Engvall Guldkroken 1300gr
23.Lennart Sandberg AFK Flugan 1122gr
24.Rolf Martinsson WSFK 900gr
25.Bertil Larsson Ovansiljan 670gr
26.Bengt Engberg BTK-90 66gr

Damseniorer/Yngre Damseniorer (sammanslagen klass)
1.Carina Wideberg Täby PF 4706gr
2.Birgitta Nilsson WSFK 4106gr
3.Rut Backeby WSFK 3202gr
4.Kristina Elvinsson WSFK 2656gr
5.Malin Olofsson AFK Flugan 2636gr
6.Marie Lagerström Ycklaren 2364gr
7.Linda-Maria Lundin Borlänge 2208gr
8.Annika Skoog Gimo FFF 1574gr

Äldre Damseniorer
1.Anna-Gretew Helmersson AFK Flugan 4994gr
2.Ann-Kersti Norgren 3224gr
3.Kerstin Mattsson AFK Flugan 2088gr
4.Lola Söderström Guldkroken 1324gr



Resultat Pimpel DM 2019 2 mars på Bergviken

Herrar
1 Jonas Granström 109083 AFK Fyra fiskar 14095 gr / SM (arrangör)
2 Micke Alsing 1026913 AFK Flugan 11810 gr / SM
3 Victor Gustavsson 2163042 Hudiksvalls SFK 10000 gr / SM
4 Leif Lothström 16028 AFK Fyra fiskar 9960 gr / SM
5 Sonny Wiberg 215666 AFK Fyra fiskar 9255 gr / SM
6 Martin Södergårds 232479 Hudiksvalls SFK 9050 gr / SM
7 Stefan Stark 13789 AFK Fyra fiskar 8440 gr / SM (arrangör)
8 Marcus Alftin 1026970 AFK Flugan 7380 gr
9 Peter Lind 1823798 SFK Ljusnan 5184 gr
10 Ove Pettersson 2015647 FK Hugget 5098 gr
11 Håkan Bystedt 185274 Woxnadalens SFK 4986 gr
12 Kenneth Einars 2088347 Woxnadalens SFK 4848 gr
13 Tobias Lind 1398619 SFK Ljusnan 4840 gr
14 Anders Thuresson 1040708 AFK Flugan 4502 gr
15 Torbjörn Asph 2162991 AFK Flugan 3814 gr
16 Jonas Elfstrand 1031426 Woxnadalens SFK 3706 gr
17 Jonas Löf 2140624 Woxnadalens SFK 3422 gr
18 Emil Sjöberg 1038660 Hudiksvalls SFK 2472 gr
19 Benny Janssson 2244138 Woxnadalens SFK 1614 gr

Yngre Herrveteraner
1 Kenth Hallberg 108596 BTK-90 8525 gr / SM
2 P-A Nyberg 67960 Woxnadalens SFK 7200 gr / SM
3 Ove Jonsson 2243450 AFK Flugan 7140 gr / SM
4 Lars-Åke Norling 109065 AFK Fyra fiskar 6340 gr
5 Henry Ling 225074 AFK Flugan 5464 gr
6 Tommy Gustavsson 2281571 BTK-90 5028 gr
7 Tommy Ågren 12684 BTK-90 4296 gr
8 Lasse Elvinsson 67707 Woxnadalens SFK 4184 gr
9 Rolf Bäcklin 68492 BTK-90 4006 gr
10 Willi Fröhler 2281277 BTK-90 3584 gr
11 Leif Lind 1398601 SFK Ljusnan 1692 gr
12 Ovägd

Äldre Herrveteraner

1 Poppo Olsson 67978 Woxnadalens SFK 12995 gr / SM
2 Tore Helmersson 108076 AFK Flugan 11495 gr / SM
3 Göte Andersson 224307 AFK Flugan 8025 gr / SM
4 Göte Olofsson 109402 Woxnadalens SFK 4414gr / SM
5 Rolf Eriksson BTK-90 4342 gr / SM
6 Sten Persson BTK-90 3376 gr
7 Tore Andersson 225072 AFK Flugan 3280 gr
8 Rolf Martinsson 67933 Woxnadalens SFK 3184 gr
9 Sune Andersson 210290 BTK-90 3174 gr
10 Lennart Sandberg 16352-0 AFK Flugan 3108 gr
11 Matti Hirsimäki 247545 BTK-90 2976 gr
12 Lars Hedberg 210293 BTK-90 2250 gr
13 Bengt Engberg 225657 BTK-90 1712 gr
14 Erik Olnils 108905 AFK Flugan 1670 gr
15 Karl-Magnus Andersson 224217 AFK Flugan 1296 gr
16 Namnlös 784 gr
17 Leif Larsson 210299 BTK-90 420 gr
18 Olle Ågren 15658 BTK-90 0 gr

Damer
1 Marie Axelsson Björklin 2045130 AFK Flugan 6975gr / SM
2 Malin Olofsson 224121 AFK Flugan 5180 gr / SM
3 Malin Granström 1500245 AFK Fyra fiskar 222gr / SM

Damveteraner
1 Kristina Elvinsson 67707-0 Woxnadalens SFK 7225 gr / SM
2 Lena Eriksson 224307-0 AFK Flugan 5046 gr / SM
3 Rut Backeby 215170 Woxnadalens SFK 4366 gr / SM
4 Birgittta Nilsson 191401 Woxnadalens SFK 2990 gr

Äldre Damveteraner
1 Anna-Greta Helmersson 108076-0 AFK Flugan 5464 gr / SM
2 Birgitta Jonsson 210199 SFK Ljusnan 5018 gr / SM
3 Kerstin Mattsson 16352 AFK Flugan 4448 gr / SM
4 Inger Pettersson 19144 SFK Ljusnan 2736 gr


Resultat Hälsingland Öppnamästerskap i pimpel 2019
Storsjön Holmsveden 13/1


Damer

1.Birgitta Nilsson WSFK 1134gr
2.Marie Axelsson Björklin 790gr
3.Kerstin Mattson Söderhamn TF 726gr
4.Lena Eriksson Flugan 378gr
5.Rut Backeby WSFK 234gr
6.Kristina Elvinsson WSFK 194gr

ÄHV

1.Poppo Olsson WSFK 1042gr
2.Lennart Sandberg Söderhamns TF 946gr
3.Karl-Magnus Andersson Flugan 452gr
4.Göte Andersson Flugan 420gr
5.Erik Olnils Flugan 182gr
6.Sune Andersson BTK-90 154gr
7.Bengt Engberg BTK-90 146gr
8.Leif Stockhaus Flugan 92gr

Herr+YHV

1.P-À Nyberg WSFK 1246gr
2.Torbjörn Asp Flugan 1196gr
3.Mats-Arne Axelsson Flugan 1144gr
4.Sonny Wiberg Fyra Fiskar 1040gr
5.Victor Gustavsson Hudiksvall SFK 894gr
6.Lars-Åke Norling Fyra Fiskar 810gr
7.Jonas Elfstrand WSFK 748gr
8.Rolf Andersson Ovansiljan 568gr
9. Lasse Elvinsson WSFK 470gr
10.Stefan Stark Fyra Fikar 370gr
11.Bengt Nilsson WSFK 340gr


Resultat Juldagsnappet Tönsen 25/12-2018

Damer

1 Rut Backeby 1354gr
2 Birgitta Nilsson 1072gr
3 Kerstin Mattsson 728gr

ÄHV

1 Tore Andersson AFK Flugan 4090gr
2 Tore Helmersson AFK Flugan 3360gr
3 Tommy Sjöstrand 2474gr
4 Göte Andersson Flugan AFK Flugan 2256gr
5 Karl-Magnus Andersson AFK Flugan 1468kg
6 Lennart Sandberg Söderhamns TF 1216gr
7 Arne Hellman TÄBY PF 1178gr
8 Bertil Larsson Ovansiljan 1154gr
9 Sune Andersson Btk 90 1082gr
10 Erik Olnils AFK Flugan 418gr
11 Sten Persson 362gr

Herr,HV

1 Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 6110gr
2 Bengt Nilsson WSFK 3948gr
3 Marcus Alftin AFK Flugan 3742gr
4 Robert Pettersson Guldkroken 3366gr
5 Christofer Olofsson AFK Fyra Fiskar 3174gr
6 Kent Persson SFK Ycklaren 2550gr
7 Thomas Nilsson AFK Flugan 2470gr
8 Lennart Forsling SFK Ycklaren 2058gr
9 Danne Eriksson Sundsjöfiskarna 1940gr
10 Alexander Ungman 1904gr
11 Micke Alsing AFK Flugan 1718gr
12 Stefan Stark AFK Fyra Fiskar 1482gr
13 Jonas Granström AFK Fyra Fiskar 1448gr
14 L-O Tjäder AFK Flugan 1424 gr
15 Martin Granfeldt SFK Ljusnan 1390gr
16 Robin Modd 1120gr
17 Bengt Forsling SFK Ycklaren 1116gr
18 Mikael Jonsson 1060gr
19 Torbjörn Asp AFK Flugan 992gr
20 Ove Jonsson AFK Flugan 886gr
21 Pontus Olovsson AFK Flugan 658gr
22 Henry Ling AFK Flugan 588gr




Resultat Kilaforsnappet 24 mars 2018

Dv+Ädv
1 Lena Eriksson AFK Flugan 5146gr
2 Rut Backeby Woxnadalens SFK 4646
3 Kicki Torstensson Stäkets SF 3846
4 Maj Pietilä Stäkets SF 2770
5 Ann-Kersti Norgren Sandviken 2692
6 Kristina Elvinsson Woxnadalens SFK 2542
7 Barbro Östlund FK Hugget 1964
8 Kerstin Mattsson Söderhamns TF 1888
9 Lola Söderström Guldkroken 1094
10 Christina Engvall Hedesunda 1068
11 Annika Skoog Gimo FFF 792
12 Yvonne Larsson Guldkroken 86

Damer
1 Marie Lagerström SFK Ycklaren 3966gr
2 Marlene Rehnvall Sundsjöfiskarna 2168
3 Linda-Maria Lundin Borlänge SFK 1766
4 Carina Widerberg Täby PF 1420
5 Malin Olofsson AFK Flugan 1302

Ähv
1 Poppo Olsson Woxnadalens SFK 5648gr
2 Klasse Norrtälje SF 4932
3 Tore Andersson AFK Flugan 4730
4 W. Lambertz Norrtälje SF 4532
5 Rolf Lindh Guldkroken 4066
6 Göte Olofsson Woxnadalens SFK 3830
7 Bengt Engvall Guldkroken 3754
8 Sune Andersson BTK-90 3428
9 Tommy Sjöstrand 3374
10 Tore Helmersson AFK Flugan 2822
11 Kennet Jansson Norrtälje SF 2408
12 Rolf Martinsson Woxnadalens SFK 2390
13 Karl-Magnus Andersson AFK Flugan 2124
14 Kjell Hult AFK Flugan 2118
15 Lennart Sandberg Söderhamns TF 2040
16 Bertil Larsson Täby 1836
17 Åke Norgren Sandviken 1504
18 Reijo Leskinen Norrtälje SF 758
19 Torbjörn Dalborg 610
20 Alpo Partanen Norrtälje SF 588
21 Lars Hedberg BTK-90 472
22 Erik Olnils AFK Flugan 304
23 Karl-Johan Nilsson Borlänge 220
24 Ovägd
25 Ovägd

HV
1 Allan Gunnarsson Sundsjöfiskarna 4752gr
2 Jukka Södervall Gimo FFF 4698
3 Kenth Hallberg BTK-90 4472
4 Lennart Forsling SFK Ycklaren 4146
5 Dan Esbjörs Borlänge SFK 3882
6 Danne Eriksson Sundsjöfiskarna 3792
7 Håkan Jansson NGF 2528
8 Robert Horvat Gnesta SFK 2468
9 Rolf Bäcklin BTK-90 2312
10 Jarmo Pietilä Stäket 2212
11 P-A Nyberg Woxnadalens SFK 2052
12 Ture Fransson Falun 1714
13 Bengt Forsling SFK Ycklaren 1408
14 Ove Jonsson AFK Flugan 1110
15 Per-Åke Södergårds Woxnadalens SFK 1012
16 Lasse Elvinsson Woxnadalens SFK 784
17 Leif Andersson Stäket 500
18 Börje Andersson Norrtälje 158
19 Ovägd
20 Ovägd
21 Ovägd
22 Ovägd

Herrar
1 Jonas Elfstrand Woxnadalens SFK 9450gr
2 Lars Jonsson Norrtälje SF 4772
3 Mikael Rehnman Svegs SFK 4268
4 Anders Thuresson AFK Flugan 4112
5 Thomas Nilsson AFK Flugan 4106
6 Risto Monthan Norrtälje SF 4022
7 Martin Södergårds Woxnadalens SFK 3980
8 Torbjörn Asph AFK Flugan 3902
9 Jesper Dyberg NGF 3822
10 Andreas N. Möller Knallen 3690
11 Håkan Jonsson Norrtälje SF 3548
12 Thomas Jansson Norrtälje SF 3382
13 Marcus Alftin AFK Flugan 3330
14 Bo Eriksson Gimo FFF 3222
15 Kai Lahtinen Torshälla SFK 3016
16 Jonas Löf Woxnadalens SFK 2994
17 Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 2918
18 Berndt Berggren Borlänge SFK 2732
19 Anders Paschen Gimo FFF 2656
20 Mats Larsson Gnesta SFK 2652
21 Micke Alsing AFK Flugan 2454
22 Jonas Gustafsson Borlänge SFK 1936
23 Lars-Olov Tjäder Svegs SFK 1774
24 Hans-Erik Hansson AFK Flugan 1752
25 Björn Widerberg Täby PF 1648
26 Peter Teittinen Sandareds SFK 1642
27 Andreas Forsblom Woxnadalens SFK 1590
28 Håkan Bystedt Woxnadalens SFK 1220
29 Mikael Jonsson 808
30 Emil Sjöberg CFC 784
31 Calle Andersson Stäkets SF 744
32 Timo Hakulinen Gimo FFF 736
33 Tomas Larsson Svegs SFK 546
34 Kent Hager Täby PF 486
35 Victor Gustafsson AFK Fyra Fiskar 464
36 Stefan Barenfeld Iggesund 308
37 Hans Fors BTK-90 154
38 Ovägd
39 Ovägd
40 Ovägd




Resultat lag DM pimpel 25 februari 2018 på Härnebosjön

ÄHV
1. BTK-90 2212 gram
Lars Hedberg
Sune Andersson
Bengt Engberg
2. AFK Flugan 2074 gram
Lennart Sandberg
Erik Olnils
Leif Stockhaus
3.AFK Flugan 1536 gram
Tore Helmersson
Tore Andersson
Karl-Magnus Andersson
YHV
1. Woxnadalens SFK 1536 gram
Lasse Elvinsson
P-A Nyberg
Per-Åke Södergårds
2. BTK-90 1182 gram
Rolf Bäcklin
Leif Larsson
Kenth Hallberg

HERRAR
1. AFK Fyra Fiskar 3346 gram
Sonny Wiberg
Leif Lothström
Jonas Granström
2. AFK Flugan 2968 gram
Torbjörn Asph
Marcus Alftin
Micke Alsing
3. Woxnadalens SFK 2630 gram
Jonas Elfstrand
Benny Jansson
Ola Jansson


Resultat från Hälsinglandsöppna i pimpel på
Bofarasjön den 7 januari


Resultat från Hälsinglands öppna på Bofarasjön 7 januari 27 startande.

Damer
1 Kerstin Mattson Söderhamn 1048gr
2 Rut Backeby Wsfk 544
3 Birgitta Nilsson 212

Ähv
1 Sune Andersson BTK-90 572gr
2 Leif Larsson BTK-90 166
3 Lennart Sandberg BTK-90 112
4 Bengt Engberg BTK-90

Yhv
1 Bengt Forsling SFK Ycklaren 1716gr
2 Rolf Andersson Sveg 1556
3 Jan-Krister Nilsson Västerås 1228
4 Kent Persson SFK Ycklaren 656
5 Göte Sjölin Ovansiljan 438
6 Lars-Åke Norling Fyra Fiskar 142
7 Bengt Nilsson Wsfk 36

Herrar
1 Stefan Stark Fyra Fiskar 2960gr
2 Dan Persson Wsfk 2116
3 Jonas Granström Fyra Fiskar 1898
4 Torbjörn Asp Flugan 1170
5 Marcus Alftin Flugan 478
6 Jonas Löf Wsfk 46



Resultat från Juldagsnappet 25/12 2017
Tävlingssjö Tönsen med 27st deltagare


Damer
1 Birgitta Nilsson 1310 g.
2 Kerstin Mattsson 336 g.
Ähv
1 Karl-Magnus Andersson 1662 g.
2 Göte Andersson 1412 g.
3 Tore Andersson 704 g.
4 Lennart Sandberg 588 g.
5 Sune Andersson 302 g.
6 Lars Hedberg 90 g.
Yhv
1 Bengt Nilsson 1316 g.
2 Lars-Åke Norling 1012 g.
3 Henry Ling 952 g.
4 Ove Jonsson 820 g.
5 Bengt Forsling 562 g.
6 Kent Persson 540 g.
7 Mats-Arne Axelsson 294 g.
Herrar
1 Marcus Alftin 1308 g.
2 Stefan Barenfeld 1092 g.
3 Micke Alsing 970 g.
4 Stefan Stark 824 g.
5 Jonas Granström 526 g.
6 Pontus Olofsson 446 g.
7 Alexander Ungman 364 g.
8 Torbjörn Asph 214 g.




Resultat från Kilaforsnappet 18/3 2017

ÄHJ
1 Filip Argillander Taskinen Gnesta 568

ÄDV
1 Ann-Kersti Norgren Torsåker 13059
2 Anna Greta Helmersson AFK Flugan 8330
3 Kerstin Mattsson Söderhamns TF 3380
4 Maj Pietilä Stäkets SF 2604
5 Lola Söderström Guldkroken 1962
6 Ellen Jonsson Borlänge SFK 1072
7 Maj-Britt Jonsson Guldkroken 516

YDV + Dam
1 Lotta Engvall NGF 6890
2 Kristina Elvinsson Woxnadalens SFK 5004
3 Carina Widerberg Täby PF 4686
4 Malin Olofsson Alfta 4236
5 Annika Skoog Gimo FFF 3504
6 Anne-Lie Norberg Torsåkers AFK 3358
7 Lena Eriksson AFK Flugan 3354
8 Carina Wiberg Kilafors 2750
9 Marie Lagerström SFK Ycklaren 2646
10 Ann Britt Landström Torsåkers AFK 1722
11 Kicki Torstensson Stäkets SF 1598
12 Marlene Rehnvall Sundsjöfiskarna 1392
13 Rut Backeby Woxnadalens SFK 1086
14 Yvonne Larsson Guldkroken 892
15 Siv Fritz Gnesta 800
16 Janet Lindberg Torsåkers AFK 100

ÄHV
1 Åke Norgren Torsåker 6980
2 Rolf Martinsson Woxnadalens SFK 6935
3 Göte Andersson AFK Flugan 6650
4 Tore Helmersson AFK Flugan 5662
5 Sune Andersson BTK- 90 5394
6 Erik Olnils AFK Flugan 5056
7 Matti Hirsimäki BTK- 90 4648
8 Eivin Eriksson SFK Ycklaren 4378
9 Göte Olofsson Woxnadalens SFK 4264
10 Jan Fredriksson Ljusdal 4124
11 Sten Persson BTK- 90 3766
12 Hans Larsson Gnesta 3704
13 Kennet Jonsson Norrtälje SF 3502
14 Lennart Sandberg Söderhams TF 3324
15 Kjell Hult AFK Flugan 3178
16 Bengt Engvall Guldkroken 3040
17 Rolf Lind Guldkroken 3026
18 Tore Andersson AFK Flugan 3002
19 Klasse Jansson Norrtälje SF 2970
20 Bengt Engberg BTK- 90 2780
21 Arne Andersson Norrala 2680
22 Reijo Leskinen Norrtälje SF 2642
23 Bengt Olsson Rengsjö FVOF 2426
24 Wille Lambertz Norrtälje SF 2232
25 Gert Jonsson Guldkroken 1974
26 Kjell-Åke Stålberg Guldkroken 1716
27 Torbjörn Dalborg Guldkroken 1572
28 Kjell Hellström Borlänge SFK 1570
29 Bo Halvardsson Norrtälje SF 1480
30 Dan-Erik Eriksson Torsåker 1456
31 Leif Larsson BTK- 90 1050
32 Rolf Jonsson Norrtälje SF 970
33 Karl-Magnus Andersson AFK Flugan 950
34 Arne Elfstrand Woxnadalens SFK 712
35 Bengt Andersson Torsåkers AFK 708
36 Lars Hedberg BTK- 90 708
37 Tore Kraft Ljusnan SFK 0

YHV
1 Robert Horvat Gnesta SFK 9690
2 Kent Persson SFK Ycklaren 9276
3 Bengt Forsling SFK Ycklaren 9040
4 Lennart Forsling SFK Ycklaren 8930
5 Per-Anders Nyberg Woxnadalens SFK 8115
6 Henry Ling AFK Flugan 8035
7 Lars Åke Norling AFK Fyra fiskar 7515
8 Danne Eriksson Sundsjöfiskarna 5626
9 Alpo Partanen Norrtälje SF 5580
10 Leif Eriksson Norrtälje SF 5564
11 Allan Gunnarsson Sundsjöfiskarna 5330
12 Poppo Olsson Woxnadalens SFK 5000
13 Tommy Ågren BTK-90 4690
14 Dan Esbjörs Borlänge SFK 4612
15 Hasse Enström FK Forellen 4548
16 Bengt Nilsson Woxnadalens SFK 4430
17 Mikko Halme Gnesta SFK 4064
18 Jukka Södervall Gimo FFF 3654
19 Lasse Elvinsson Woxnadalens SFK 3288
20 Rolf Bäcklin BTK-90 3090
21 Kenth Hallberg BTK-90 2672
22 Ture Fransson Falun 2642
23 Mats Arnoldsson Stäkets SF 2506
24 Urban Ärfström Norrtälje SF 2214
25 Michael Ärfström Norrtälje SF 2162
26 Leif Andersson Stäkets SF 1896
27 Alf Persson SFK Ycklaren 1704
28 Jarmo Pietilä Stäkets SF 1612
29 Willy Törnqvist Norrtälje SF 268
30 Olle Ågren BTK-90 0
31 Ovägd
32 Ovägd

HERRAR
1 Rolf Taskinen Gnesta SFK 16060
2 Jonas Gustafsson Borlänge SFK 14496
3 Victor Gustavsson Ljusne 12020
4 Bror E Olsson Svegs SFK 11780
5 Andreas Möller FK Knallen 11385
6 Timo Hakulinen Gimo FFF 11035
7 Mikael Engvall NGF 10900
8 Sonny Wiberg AFK Fyra fiskar 10765
9 Micke Alsing AFK Flugan 9950
10 Lucian Iurac SFK Pimpel Sör 8915
11 Benny Jansson Woxnadalens SFK 8440
12 Mats Larsson Gnesta SFK 8360
13 Lars Jonsson Norrtälje SF 7765
14 Marcus Alftin AFK Flugan 6970
15 Björn Widerberg Täby PF 6750
16 Anders Paschen Gimo FFF 6255
17 Anders Thuresson AFK Flugan 6230
18 Cristofer Olofsson AFK Fyra fiskar 6205
19 Erik Södergårds Falubygdens SFK 5820
20 Risto Monthan Gimo FFF 5606
21 Mikael Andersen FK Knallen 4872
22 Ove Jonsson Alfta 4636
23 Bo Eriksson Gimo FFF 4620
24 Håkan Dahlgren Gimo FFF 4604
25 Mikael Dahlin Täby PF 3900
26 Torbjörn Asp AFK Flugan 3876
27 Joacim Reuterhäll Gimo FFF 3826
28 Andreas Forsblom Woxnadalens SFK 3002
29 Lars Mårtensson Gimo FFF 2942
30 Robert Petersson Guldkroken 2874
31 Stefan Andersson 2314
32 Håkan Jonsson Norrtälje SF 2162
33 Hans-Erik Hansson AFK Flugan 2044
34 Dan Persson Woxnadalens SFK 1490
35 Lennart Kolling Norrtälje SF 1390
36 Jan-Krister Nilsson Västerås 1146
37 Calle Andersson Stäkets SF 1134


Resultat från hälsinglands öppna på Björkången 28/1 2017

Juniorer
1. Elin Asp Afk flugan 36

Damer
1. Gunbritt Magnusson Sundsjöfiskarna 2082
2. Kerstin Mattsson Söderhamn 1794
3. Marie Lagerström SFK Ycklaren 1704
4. Malin Granström AFK Fyra fiskar 1160
5. Malin Olovsson 1120
6. Kristina Elvinsson Woxnadalens SFK 846
7. Lena Eriksson AFK Flugan 842
8. Rut Backeby Woxnadalens SFK 782
9. Marie Björklin AFK Flugan 676
10.Birgitta Nilsson Woxnadalens SFK 348
11. Anna-Greta Helmersson AFK Fluga 128

Äldre Herrveteran
1. Hans Magnusson Sundsjöfiskarna 3092
2. Karl-Magnus Andersson Afk Flugan 2972
3. Bengt Engberg BTK-90 2138
4. Göte Andersson AFK Flugan 1528
5. Sune Andersson BTK-90 1336
6. Leif Larsson BTK-90 1138
7. Tore Helmersson AFK Flugan 762
8. Torbjörn Dalborg Guldkroken 728
9. Tore Andersson AFK Flugan 694
10. Eivin Eriksson SFK Ycklaren 602
11. Lennart Sandberg Söderhamn 342
12. Rolf Lindh Guldkroken 254
13. Lars Hedberg BTK-90 88

Yngre Herrveteran
1. Lars-Åke Norling AFK Fyra fiskar 3496
2. Bengt Nilsson Woxnadalens SFK 2380
3. Henry Ling AFK Flugan 2264
4. Danne Eriksson Sundsjöfiskarna 1578
5. Lasse Elvinsson Woxnadalens SFK 1516
6. Alf Persson SFK Ycklaren 1440
7. Leif Hagström AFK Flugan 1308
8. Lennart Forsling SFK Ycklaren 1208
9. Mats-Arne Axelsson Sveg 1050
10. Kent Persson SFK Ycklaren 740
11. Leif Lind AFK Ljusnan 706
12. Bengt Forsling SFK Ycklaren 254

Herrar
1. Leif Lothström AFK Fyra fiskar 2120
2. Benny Jansson Woxnadalens SFK 1156
3. Jonas Granström AFK Fyra fiskar 1144
4. Marcus Alftin AFK Flugan 1016
5. Torbjörn Asph AFK Flugan 830
6. Jonas Elfstrand Woxnadalens SFK 716
7. Ove Jonsson 664
8. Victor Gustavsson Ljusne 516
9. Peter Lind SFK Ljusnan 506
10.Andreas Forsblom Woxnadalens 354
11.Fredrik Östling 148







Resultat från Kilaforsnappet den 19mars 2016

Herrseniorer

1. Markus Alftin AFK Flugan 15291 g.
2. Stefan Barenfeld Iggesund SFK 8660 g.
3. Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 8005 g.
4. Hans-Erik Hansson AFK Flugan 6990 g.
5. David Öman Täby PF 6670 g.
6. Andreas Forsblom WSFK 6555 g.
7. Håkan Jonsson Norrtälje SF 6445 g.
8. Victor Gustavsson 6335 g.
9. Mikael Engvall NGF 6035 g.
10. Erik Södergårds WSFK 5404 g.
11. Micke Alsing AFK Flugan 5064 g.
12. Anders Thuresson AFK Flugan 4534 g.
13. Mats Larsson Gnesta SFK 4124 g.
14. Alf Persson SFK Ycklaren 3716 g.
15. Mikael Dahlin Täby PF 3530 g.
16. Roger Johansson Stockholms PF 3524 g.
17. Stefan Andersson Gimo FFF 3198 g.
18. Björn Widerberg Täby PF 2572 g.
19. Lars Mårtensson Gimo FFF 2310 g.
20. Lennart Kolling Norrtälje SF 2176 g.
21. Las Jonsson Norrtälje SF 2154 g.
22. Calle Andersson Stäkets SF 1872 g.
23. Mikael Jonsson 1182 g.
24. Fredrik Östling 1038 g.
25. Henrik Hägg Gimo FFF 860 g.
26. Anders Puschen Gimo FFF 776 g.
27. Timo Hakulinen Gimo FFF 590 g.
28. Michael Molander Täby PF 336 g.
29. Robert Nilsson Iggesund SFK 190 g.

Yngre herrveteraner

1. Bengt Forsling SFK Ycklaren 9440 g.
2. Lennart Forsling SFK Ycklaren 7375 g.
3. Tommy Ågren BTK-90 6310 g.
4. Danne Eriksson Sundsjöfiskarna 5190 g.
5. P-A Nyberg WSFK 5044 g.
6. Jarmo Pietilä Stäket SF 4894 g.
7. Kenth Hallberg BTK-90 4838 g.
8. Rolf Eriksson BTK-90 4776 g.
9. Lars Åke Norling AFK Fyra Fiskar 4424 g.
10. Leif Hagström AFK Flugan 4360 g.
11. Dan Esbjörs Borlänge SFK 4320 g.
12. Jukka Södervall Gimo FFF 4304 g.
13. K-Å Svensson BTK-90 4254 g.
14. Bengt Nilsson AFK Flugan 4216 g.
15. Mats Arnaldsson Stäkets SF 4152 g.
16. Kent Persson SFK Ycklaren 3928 g.
17. Åke Bergman Norrsundet 3850 g.
18. Bertil Larsson Enskede SFK 3774 g.
19. Poppo Olsson WSFK 3770 g.
20. Jörgen Andersson Falubygdens SFK 3556 g.
21. Matti Hirsimäki BTK-90 3018 g.
22. Börje Olsson Stäkets SF 3006 g.
23. Tomas Wuopio Vaxholm 2868 g.
24. Tommy Sjöstrand 2764 g.
25. Rolf Lövgren Forsbacka 2496 g.
26. Tommy Ekh Gimo FFF 2368 g.
27. Allan Gunnarsson Sundsjöfiskarna 2080 g.
28. Henry Ling AFK Flugan 1996 g.
29. Göran Sääf Fagersta 1976 g.
30. Urban Ärfström Norrtälje SF 1666 g.
31. Lars Sääf Fagersta 1624 g.
32. Gunnar Blomberg Vaxholm 1576 g.
33. B-O Brandås BTK-90 1554 g.
34. Leif Eriksson Norrtälje SF 1012 g.
35. Michael Ärfström Norrtälje SF 860 g.
36. Lasse Elvinsson WSFK 646 g.
37. Stefan Swee Falubygdens SFK 642 g.
38. Leif Andersson Stäkets SF 480 g.
39. Willy Törnqvist Norrtälje SF 380 g.
40. Rolf Bäcklin BTK-90 166 g.


Äldre herrveteran

1. Karl-Magnus Andersson AFK Flugan 7970 g.
2. Tore Helmersson AFK Flugan 6090 g.
3. Leif Larsson BTK-90 6080 g.
4. Tore Andersson AFK Flugan 5736 g.
5. Gert Jonsson Guldkroken 4804 g.
6. Hans Larsson Gnesta SFK 4644 g.
7. Rolf Martinsson WSFK 4316 g.
8. Wille Lambertz Norrtälje SF 3882 g.
9. Göte Andersson AFK Flugan 3710 g.
10. Torbjörn Dalborg 3564 g.
11. Börje Wahlund Guldkroken 3332 g.
12. Kjell Hult AFK Flugan 3296 g.
13. Åke Norgren Torsåker 3274 g.
14. Rolf Jonsson Norrtälje SF 3180 g.
15. Rolf Lind Guldkroken 3058 g.
16. Bengt Engberg BTK-90 2934 g.
17. Arne Andersson Norrala 2888 g.
18. Eskil Persson WSFK 2786 g.
19. Göte Olofsson WSFK 2384 g.
20. Reijo Leskinen Norrtälje SF 2368 g.
21. Sune Andersson BTK-90 1680 g.
22. Erik Olnils AFK Flugan 1632 g.
23. Klasse Norrtälje SF 1164 g.
24. Lennart Sandberg Söderhamns 1082 g.
25. Eivin Eriksson SFK Ycklaren 920 g.
26. Arne Elfstrand WSFK 902 g.
27. Bo Norrström Falubygden 732 g.
28. Tore Kraft Ljusnan 678 g.
29. Ove Johansson Guldkroken 620 g.
30. Jan Fredriksson Ljusdal 590 g.




Yngre junior

1. Adam Gustafson AFK Flugan 708 gram

Damer/Damveteraner

1. Annika Skoog Gimo FFF 10120 g.
2. Rut Backeby Woxnadalens SFK 5076 g.
3. Marie Lagerström SFK Ycklaren 3776 g.
4. Lotta Engvall NGF 3770 g.
5. Birgitta Nilsson AFK Flugan 3766 g.
6. Lena Eriksson AFK Flugan 3318 g.
7. Kicki Torstensson Stäket SF 3250 g.
8. Carina Widerberg Täby PF 3076 g.
9. Maj Pietilä Stäket SF 2062 g.
10. Kristina Elvinsson WSFK 1268 g.
11. Elin Blom Hult AFK Flugan 646 g.


Äldre damveteraner

1. Ann-Kersti Norgren Torsåker 3920 g.
2. Maj-Britt Jonsson Guldkroken 3248 g.
3. Lola Söderström Guldkroken 2044 g.
4. Anna Greta Helmersson AFK Flugan 2028 g.
5. Kerstin Mattsson Söderhamns TF 1702 g.



Resultat från Hälsinglands öppna
mästerskap i pimpel den 31/1-2016.
Tävlingssjö var Härnebosjön i Holmsveden


Herrar

1.Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 3494gr
2.Micke Alsing AFK Flugan 3358gr
3.Jocke Lennartsson Woxnadalens SFK 1962gr
4.Victor Gustavsson Ljusne 1208gr
5.Marcus Alftin AFK Flugan 766gr
6.Robert Nilsson AFK Guldkroken 576gr
7.Jonas Granström AFK Fyra Fiskar 250gr
8.Hans Fors BTK-90 180gr


Damer

1.Marie Björklin AFK Flugan 2984gr
2.Camilla Dunderberg BTK-90 2704gr
3.Kerstin Mattsson Söderhamns TF 1666gr
4.Kristina Elvinsson Woxnadalens SFK 1098gr
5.Gun-Britt Magnusson Sundsjöfiskarna 966gr
6.Rut Backeby Woxnadalens SFK 892gr
7.Astrid Liström AFK Flugan 880gr
8.Anna-Greta Helmersson AFK Flugan 874gr
9.Birgitta Nilsson AFK Flugan 664gr
10.Marlene Rehnvall Sundsjöfiskarna 546gr
11.Lola Söderström 522gr

Yhv

1.Poppo Olsson Woxnadalens SFK 6350gr
2.Lasse Elvinsson Woxnadalens SFK 4900gr
3.Tommy Ågren BTK-90 4070gr
4.Danne Eriksson Sundsjöfiskarna 4004gr
5.Bengt Forsling SFK Ycklaren 3740gr
6.Mats-Arne Axelsson Sveg 3036gr
7.Kent Persson SFK Ycklaren 2194gr
8.Kenth Hallberg BTK-90 1562gr
9.Bengt Nilsson AFK Flugan 1380gr
10.Lennart Forsling SFK Ycklaren 1310gr
11.Lars-Åke Norling Fyra Fiskar 1214gr
12.Leif Hagström AFK Flugan 1198gr
13.B-O Brandås BTK-90 1008gr
14.Hans Magnusson Sundsjöfiskarna 976gr
15.Henry Ling AFK Flugan 512gr
16.Rolf Bäcklin BTK-90 282gr


Ähv

1.Göte Andersson AFK Flugan 3712gr
2.Kalle Hedqvist BTK-90 2734gr
3.Leif Stockhaus AFK Flugan 2370gr
4.Lennart Sandberg Söderhamns TF 2112gr
5.Tore Andersson AFK Flugan 1844gr
6.Tore Helmersson AFK Flugan 1716gr
7.Erik Olnils AFK Flugan 1650gr
8.Rolf Lindh Guldkroken 1626gr
9.Torbjörn Dalborg Guldkroken 1578gr
10.Sune Andersson BTK-90 956gr
11.Karl-Magnus Andersson AFK Flugan 852gr
12.Bengt Engberg BTK-90 302gr
13.Lars Hedberg BTK-90 170gr





Resultat från juldagsnappet den 26 december på Fäsjön 2015

Damer:
1.Rut Backeby Woxnadalen 710gr
2. Lena Eriksson Flugan 658gr
3.Kerstin Mattson Söderhamns TF 434gr

Äldre herrveteran:

1.Tore Andersson Flugan 742gr
2.Sune Andersson BTK-90 706gr
3.Karl-Magnus Andersson Flugan 388gr
4.Leif Stockhaus Flugan 368gr
5.Lennart Sandberg Söderhamns TF 298gr
6.Erik Olnils Flugan 230gr

Herr + Yngre herrveteran

1.Bengt Forsling Ycklaren 1978gr
2.Lennart Forsling Ycklaren 1562gr
3.Jesper Dyberg NGT 1530gr
4.Peter Berg Enskede 946gr
5.Arne Hellman Enskede 888gr
6.Göte Andersson Flugan 752gr
7.Thomas Nilsson Flugan 726gr
8.Jonas Granström Fyra Fiskar 688gr
9.Kent Lundberg Gästrikarna 622gr
10.Bertil Larsson Enskede 620gr
11.Lars-Åke Norling Fyra Fiskar 582gr
12.Bror E Olsson Sveg 464gr
13.Tomas Andersson 450gr
14.Stefan Stark Fyra Fiskar 416gr
15.Marcus Alftin Flugan 402gr
16.Kent Persson Ycklaren 288gr



Resultat från Hälsinglandsöppna mästerskap den 24 januari
på Härnebosjön


Herrar
1.Stefan Stark Fyra Fiskar 4258gr
2.Leif Lothström Fyra Fiskar 4166gr
3.Marcus Alftin Flugan 3466gr
4.Micke Alsing Flugan 3042gr
5.Jocke Lennartsson WSFK 2470gr
6.Jonas Granström Fyra Fiskar 1786gr
7.Alf Persson Ycklaren 974gr

Herrveteraner
1.Bengt Forsling Ycklaren 4042gr
2.Bengt Nilsson Flugan 3246gr
3.Leif Hagström Flugan 3244gr
4.Lennart Forsling Ycklaren. 3088gr
5.Kent Hallberg BTK-90 2960gr
6.Kent Persson Ycklaren 2136gr
7.Lasse Elvinsson WSFK 1634gr
8.Hans Magnusson Sundsjöfiskarna 1504gr
9.B-O Brandås BTK-90 1498gr
10.PA Nyberg WSFK 1306gr
11.Rolf Eriksson BTK-90 1008gr

Äldre Herrveteraner
1.Tore Helmersson Flugan 3032gr
2.Lennart Sandberg. Söderhamn 2899gr
3.Sune Andersson BTK-90 2704gr
4.Erik Olnils Flugan 2192gr
5.K-M Andersson Flugan 2186gr
6.Leif Stockhaus Flugan 1958gr
7.Göte Olofsson WSFK 1940gr
8.Leif Larsson BTK-90 1894gr
9.Arne Elfstrand WSFK 1892gr
10.Bengt Engberg BTK-90 1678gr
11.Tore Andersson Flugan 1386gr
12.Lasse Hedberg BTK-90 614gr

Damklass (sammanslagen)
1.Gunnbritt Magnusson Sundsjöfiskarna 2770gr
2.Cecilia Alsing Flugan 2658gr
3.Birgitta Stockhaus Flugan 2080gr
4.Rut Backeby WSFK 1774gr
5.Anna-Greta Helmersson Flugan 1592gr
6.Kerstin Mattsson Söderhamn 1412gr
7.Kristina Elvinsson WSFK 1228gr
8.Marie Lagerström Ycklaren 1128gr
9.Birgitta Nilsson Flugan 1126gr

Ä-juniorer
1.Emil Törnqvist WSFK 522gr





Resultat från juldagsnappet 25 dec på Tönsen med endast 14 deltagare.

Sammanslagen klass
1.Kent Lundberg 5698 Gram
2.Bengt Forsling SFK Ycklaren 2354
3.Lennart Forsling SFK Ycklaren 1924
4.Stefan Stark Fyra Fiskar 1910
5.Gun-Britt Magnusson Sundsjöfiskarna 1766
6.Sonny Wiberg Fyra Fiskar 1418
7.Kent Persson SFK Ycklaren 1284
8.Jonas Granström AFK Fyra Fiskar 1208
9.Tore Andersson AFK Flugan 1058
10.Sune Andersson BTK-90 636
11.Thomas Nilsson AFK Flugan 626
12.Hans Magnusson Sundsjöfiskarna 558
13.Leif Hagström AFK Flugan 512
14.B-O Brandås BTK-90 300






Resultat från Hälsinglands öppna mästerskap på Istesjön
Den 2 februari

Damer:
1. Rut Backeby Woxnadalens SFK 1950 gram
2.Birgitta Stockhaus AFK Flugan 1702
3.Birgitta Nilsson AFK Flugan 1228
4.Gun-Britt Jonsson Fyra Fiskar 1002
5.Malin Granström Fyra Fiskar 940

ÄHV:
1.Göte Andersson AFK Flugan 2690
2.Leif Stockhaus AFK Flugan 1870
3.Arne Elfstrand Woxnadalens 1650
4.Erik Olnils AFK Fugan 1576
5.Karl-Magnus Andersson 1562
6.Sune Andersson BTK-90 1296
7.Göte Olofsson Woxnadalens 1056
8.Poppo Olsson Woxnadalens 988
9.Leif Larsson BTK-90 832
10.Bengt Olsson Rengsjö Fvof 682
11.Bengt Engberg BTK-90 658

HERR+YHV
1.Jonas Elfstrand Woxnadalens 3134
2.B-O Brandås BTK-90 2652
3.Stefan Stark AFK Fyra Fiskar 2404
4.Bengt Forsling SFK Ycklaren 2344
5.Henry Ling AFK Flugan 2328
6.Marcus Alftin AFK Flugan 2324
7.Bengt Nilsson AFK Flugan 2232
8.Kent Persson SFK Ycklaren 2080
9.Tord Jonsson AFK Fyra fiskar 1912
10.Jocke LennartssonWoxnadalens 1758
11.Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 1374
11.Leif Hagström AFK Flugan 1374
12.Jonas Granström Fyra Fiskar 932
13.P-A Nyberg Woxnadalens SFK 776
14.Lennart Forsling Ycklaren 666





Resultat från Juldagspimpeln 2013 på Sundsjön

Herrar:
1.Kent Lundberg Gästrikarna 1912 gram
2.Tomas Andersson Gästrikarna 914 gram
3.Jocke Lennartsson Woxnadalen SFK 342 gram
4.Patrik Olsson Tibro SFK 260 gram
5.Stefan Stark Fyra Fiskar 214 gram
6.Jonas Granström Fyra Fiskar 154 gram
7.Thomas Nilsson Flugan 130 gram
8.Sonny Wiberg Fyra Fiskar 92 gram

Damer:
1.Kerstin Mattsson Söderhamn 360 gram
2.Dorthy Munther 198 gram

Veteraner:
1.Lennart Forsling Ycklaren 848 gram
2.Kent Persson Ycklaren 338 gram
3.Bengt Forsling Ycklaren 298 gram
4.Henry Ling Flugan 248 gram
5.B-O Brandås BTK-90 136 gram
6.Tommy Ågren BTK-90 46 gram

Ä-Veteraner:
1.Rolf Lindh Guldkroken 498 gram
2.Leif Larsson BTK-90 224 gram
3.K-Magnus Andersson Flugan 184 gram
4.Göte Andersson Flugan 142 gram
5.Sune Andersson BTK-90 130 gram
6.Erik Olnils Flugan 48 gram
7.Leif Stockhaus Flugan 46 gram
8.Lennart Sandberg Söderhamn 40 gram



Resultat från Kilaforsnappet 2013
Lördagen den 23 mars
142 deltagare.

Herrar:
1.Allan Gunnarsson Sundsjöfiskarna 8495 gram
2.Micke Alsing AFK Flugan 8420
3.Niklas Edvardsson Woxnadalens SFK 7580
4.Björn Widerberg Täby PF 7520
5.Dannne Eriksson Sundsjöfiskarna 7135
6.Markus Ersbjörs Borlänge SFK 6705
7.Marcus Alftin AFK Flugan 6585
8.Ove Jonsson Woxnadalens SFK 6220
9.Jocke Åklint Täby PF 5020
10.Stefan Andersson Gimo 4744
11.Peter Forsberg Sundsjöfiskarna 4514
12.Dan Persson Woxnadalens SFK 4366
13.Timo Hakulinen Österby SFK 4302
14.Håkan Jonsson Norrtälje Sportfiskare 4236
15.Janne Andersson Norrtälje Sportfiskare 4230
16.Robert Pettersson Häsen Firrren 4190
17.Thomas Pettersson Norrtälje Sportfiskare 3224
18.Jonas Elfstrand Woxnadalens SFK 3118
19.Hans-Erik Hansson AFK Flugan 3090
20.Erik Södergårds Falubygdens SFK 2962
21.Putte Davidsson Katrineholm 2768
22.Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 2642
23.Michael Molander Täby PF 2584
24.Håkan Dahlgren Gimo 2356
25.Jocke Lennartsson Woxnadalens SFK 2294
26.Michael Ärfström Norrtälje Sportfiskare 2072
27.Anders Thuresson AFK Flugan 1874
28.Henric Hägg Gimo 1584
29.Anders Paschen Gimo 1562
30.Risto Monthan Norrtälje Sportfiskare 1446
31.Anders Sundberg BTK-90 1174
32.Lennart Kolling Norrtälje Sportfiskare 1006
33.Hans Fors Lingbo 58

Herrveteraner:
1.Tommy Ågren BTK-90 7000 gram
2.Ture Fransson Falun 6660
3.Lars-Åke Norling AFK Fyra Fiskar 6585
4.Kjell-Åke Svensson BTK-90 6280
5.Kjell Nordlund Woxnadalens SFK 6220
6.Lennart Forsling SFK Ycklaren 6130
7.Henry Ling AFK Flugan 5936
8.Kenth Hallberg BTK-90 5834
9.Lasse Sundberg Norrtälje 5782
10.Bengt Nilsson AFK Flugan 4754
11.Krister Nyberg Enskede SFK 4694
12.Leif Hagström AFK Flugan 4324
13.Rolf Lövgren Forsbacka 4306
14.Tommy Elgh Gimo 4300
15.Olle Ågren BTK-90 4116
16.Leif Eriksson Norrtälje Sportfiskare 4004
17.Dan Ersbjörs Borlänge SFK 3696
18.Bengt Forsling SFK Ycklaren 3544
19.Jörgen Andersson Falubygdens SFK 3330
20.Tony Strömberg Norrtälje Sportfiskare 2878
21.Pelle Ernsth Forserums SFK 2596
22.Gunnar Blomberg Vaxholms SF 2536
23.Kent Persson SFK Ycklaren 2534
24.Göte Engval l Häsenfirren 2532
25.B-O Brandås BTK-90 2364
26.P-A Nyberg Woxnadalens SFK 2300
27.Stefan Dellert Norrtälje Sportfiskare 1982
28.Hans Wallin Katrineholm 1758
29.Sven-Erik Dehlin AFK Fyra Fiskar 1736
30.Johnny Hermansson Katrineholm SF 1366
31.Jukka Södervall Gimo FFF 848
32.Tord Jonsson AFK Fyra Fiskar 590
33.Willy Törnqvist Norrtälje 466
34.Rolf Bäcklin BTK-90 374

Äldre herrveteran:
1.Eskil Persson Woxnadalens SFK 8060 gram
2.Tore Helmersson AFK Flugan 7840
3.Arne Elfstrand Woxnadalens SFK 6995
4.Rolf Eriksson BTK-90 6590
5.Gunnar Nordlund Woxnadalens SFK 5574
6.Tore Andersson AFK Flugan 5292
7.Bernt Persson AFK Fyra Fiskar 5100
8.Bengt Engvall Häsenfirren 4952
9.Rolf Lindh Guldkroken 4780
10.Eivin Eriksson SFK Ycklaren 4726
11.Lars Fredlund Stockholm 4632
12.Bertil Larsson Enskede SFK 4320
13.Kjell Hult Kilafors 4314
14.Erik Ljung AFK Fyra Fiskar 4202
15.Olle Boström Guldkroken 4034
16.Gösta Hall AFK Fyra Fiskar 3998
17.Jan Hedberg Guldkroken 3966
18.Sune Andersson BTK-90 3926
19.Gert Jonsson Guldkroken 3788
20.Leif Stockhaus AFK Flugan 3702
21.Klasse Janson Norrtälje 3656
22.Poppo Olsson Woxnadalens SFK 3488
23.Lennart Sandberg AFK Fyra Fiskar 3352
24.Wille Lambertz Norrtälje 3178
25.Arne Andersson Norrala 3034
26.Tommy Sjöstrand 3012
27.Göte Andersson AFK Flugan 2816
28.Torbjörn Dalborg Guldkroken 2802
29.Rolf Martinsson Woxnadalens SFK 2734
30.Karl-Magnus Andersson,AFK Flugan 2582
31.Lennart Leek AFK Flugan 2578
32.Lars-Åke Göthesson Hedesunda 2482
33.Roffe Jonsson Norrtälje Sportfiskare 2100
34.Olle Ersbjörs Borlänge SFK 2048
35.Tore Kraft Ljusnan 2020
36.Börje Wahlund Guldkroken 1864
37.Kurt Österberg Norrtälje 1836
38.Åke Bergman 1668
39.Jan Fredriksson Ljusdal 1628
40.Matti Hirsimäki BTK-90 1554
41.Bengt Ohlsson Rengsjö 1442
42.Roland Mode`e AFK Flugan 1402
43.Christer Börjesson Kilafors 1156
44.Sten-Sture Höglund Österby SFK 1046
45.Reijo Leskinen Norrtälje 998
46.Molander Täby PF 934
47.Lars Hedberg BTK-90 740
48.Bo Halvardsson Norrtälje 464

Damer:
1.Carina Widerberg Täby PF 7385 gram
2.Annika Skoog Gimo FFF 4000
3.Rut Backeby Woxnadalens SFK 3784
4.Kristina Elvinsson Woxnadalens SFK 2432
5.Lena Eriksson AFK Flugan 2084
6.Marie Lagerström SFK Ycklaren 2020
7.Jeanette Sköld Norrtälje Sportfiskare 2006
8.Anne Persson Sundsjöfiskarna 1946
9.Birgitta Stockhaus AFK Flugan 1796
10.Birgitta Nilsson AFK Flugan 1638
11.Rosie Blomberg Vaxholm 1036
12.Gun-Britt Jonsson AFK Fyra Fiskar 934
13.Marlene Rehnvall Sundsjöfiskarna 914

Äldre damveteran:
1.Maj-Britt Jonsson Guldkroken 3992
2.Kerstin Mattsson AFK Flugan 2110
3.Lola Söderström Guldkroken 1994
4.Karin Leek AFK Flugan 1824
5.Anna-Greta Helmersson AFK Flugan 1194
6.Dorothy Munter Guldkroken 1150

Yngre Junior:
1.David Öman Täby PF 3528
2.Daniel Wigren Norrsundet 866
3.Anton Bolin 158
Äldre junior:
1.Cecilia Alsing AFK Flugan 4566

Lagtävling:
1.Allan Gunnarsson/Dan Eriksson 15630 gram
2.Mikael Alsing/Marcus Alftin 15005
3.Tommy Ågren/Kent Hallberg 12834
4.Eskil Persson/Dan Persson 12426
5.Tore Helmersson/Bengt Forsling 11384
6.Dan Ersbjörs/Markus Ersbjörs 10401
7.Henry Ling/Leif Hagström 10260
8.Lars Sundberg/Timo Hakulinen 10084
9.Jörgen Andersson/Ture Fransson 9990
10.Arne Elfstrand/Rolf Martinsson 9729


Resultat LAG-DM pimpel 2013

Äldre damveteraner:
1.SFK Ljusnan;
Birgitta Jonsson, Inger Pettersson, Barbro Lundqvist 3300 gram

Damveteraner:
1.AFK Flugan;
Anna-Greta Helmersson, Kerstin Mattsson,
Birgitta Nilsson, Birgitta Stockhaus 9404 gr.

Damer:
1.AFK Flugan;
Lena Eriksson, Marie Björklin, Malin Granström 6754 gr.

Äldre herrveteraner:
1.AFK Flugan;
Erik Olnils, Karl-Magnus Andersson, Göte Andersson, Tore Helmersson 19248 gr.
2. AFK Fyra Fiskar;
Gösta Hall, Bernt Persson, Erik Ljung, Lennart Sandberg 11948 gr.
3. Woxnadalen SFK;
Arne Elfstrand, Göte Olofsson, Rolf Martinsson, Eskil Persson 11379 gr.
4. BTK-90;
Lars Hedberg, Sune Andersson, Leif Larsson, Matti Hisimäki 9718 gr.

Herrveteraner:
1.AFK Flugan;
Leif Hagström, Henry Ling, Leif Stockhaus, Bengt Nilsson 15961 gr.
2.Woxnadalen SFK;
P-A Nyberg, Poppo Olsson, Kjell Nordlund 12750 gr.
3. BTK-90;
Kent Hallberg, Rolf Eriksson, Kjell-Åke Svensson, B-O Brandås 10486 gr.

Herrar:
1.AFK Fyra Fiskar;
Leif Lothström, Sonny Wiberg, Lars-Åke Norling, Jonas Granström 24909 gr.
2. Woxnadalen SFK;
Jocke Lennartsson, Ola Jansson, Håkan Bystedt, Jonas Elfstrand 10966 gr.






Resultat Segerstanappet 2012-08-19

Herrar:

1.Kent Persson 6260 gram
2.Leif Hjorting 5920
3.Tore Helmersson 4248
4.Kent Rudberg 3058
5.Jonas Granström 3036
6.Göte Andersson 3014
7.Jan Engström 2660
8.Tore Andersson 2630
9.Thorbjörn Dalborg 2476
10.Erik Olnils 2308
11.Rolf Bäcklin 2244
12.Lennart Forsling 2106
13.Rolf Lind 1726
14.Tommy Sjöstrand 1714
15.Lars Hedberg 1664
16.Bengt-Ove Brandås 1648
17.Leif Stockhaus 1638
18.Lennart Sandberg 1632
19.Bernt Persson 1550
20.Tore Kraft 1472
21.Gösta Hall 1328
22.Gardar Olaison 1194
23.Jan Fredriksson 1178
24.Bernt Forsblom 696


Damer:

1.Lola Söderström 2106
2.Lena Andersson 1746
3.Anna-Greta Helmersson 1224
4.Kerstin Mattsson 1098
5.Maj Stenberg 900
6.Lena Olaison 894
7.Barbro Bäcklin 776
8.Dorothy Munter 662


Resultat Pimpel SM 2012




Stort Grattis till Malin Granström som tog
SM silver på Revsundssjön den 17mars
Läs mer om resultaten från SM

www.sundsjofiskarna.se/wp-content/2012/03/Resultatlista_SM-pimpel_2012_individuellt.pdf



Resultat från Hälsinglands öppna mästerskap på Bofarasjön 7 januari.

Herrar:
1. Leif Lothström AFK Fyra Fiskar 3498 gram
2. Stefan Stark AFK Fyra Fiskar 3146 gr.
3. Ove Jonsson Woxnadalens SFK 2502 gr.
4. Marcus Alftin AFK Flugan 1574 gr.
5. Jonas Granström AFK Fyra Fiskar 1510 gr.
6. Lars-Åke Norling AFK Fyra Fiskar 1456 gr.
7. Bo Sjöberg Gästrikarna 1078 gr.
8. Alf Persson SFK Ycklaren 1046 gr.
9. Kent Lundberg Gästrikarna 1040 gr.
10. Micke Alsing AFK Flugan 1000 gr.
11. Jocke Leinonen 594 gr.

Herrveteraner:
1. Kjell Nordlund Woxnadalens SFK 7042 gr.
2. Sven-Erik Dehlin AFK Fyra Fiskar 3944 gr.
3. Henry Ling AFK Flugan 2560 gr.
4. P-A Nyberg Woxnadalens SFK 2064 gr.
5. Kent Hallberg BTK-90 1572 gr.
6. Bengt Forsling SFK Ycklaren 1378 gr.
7. Kent Persson SFK Ycklaren 1122 gr.
8. B-O Brandås Söderhamn 842 gr.
9. Lennart Forsling SFK Ycklaren 690 gr.
10. Per-Åke Södergårds Woxnadalens SFK 594 gr.
11. Tommy Ågren BTK-90 586 gr.
12. Bengt Forsblom SFK Ljusnan 540 gr.

Äldre herrveteraner:
1. Roland Mode'e AFK Flugan 5658 gr.
2. Sune Andersson BTK-90 4046 gr.
3. Torbjörn Dalborg Guldkroken 2898 gr.
4. Tore Andersson AFK Flugan 1924 gr.
5. Erik Olnils AFK Flugan 1768 gr.
6. Arne Elfstrand Woxnadalens SFK 1372 gr.
7. Göte Andersson AFK Flugan 1232 gr.
8. Göte Olofsson Woxnadalens SFK 1178 gr.
9. Eivin Eriksson SFK Ycklaren 1164 gr.
10. Rolf Lindh Guldkroken 1046 gr.
11. Gunnar Nordlund Woxnadalens SFK 744 gr.
12. Hans Hermansson SFK Ljusnan 616 gr.
13. K-M Andersson AFK Flugan 594 gr.
14. Torsten Larsson SFK Ljusnan 446 gr.
15. Bengt Ohlsson Rengsjö FVOF 340 gr.

Damer:
1. Lena Eriksson AFK Flugan 3976 gr.
2. Birgitta Nilsson AFK Flugan 3694 gr.
3. Rut Backeby Woxnadalens SFK 2672 gr.
4. Malin Olofsson Woxnadalens SFK 1566 gr.
5. Kerstin Mattsson AFK Flugan 552 gr.
6. Inger Pettersson SFK Ljusnan 424 gr.

Äldre Junior:
1. Cecilia Alsing AFK Flugan 682 gr.



Resultat från juldagsnappet den 25 dec 2011 på Fäsjön med 41 deltagare.

Herrar:
1. Stefan Stark AFK Fyra Fiskar 2788 gram
2. Jonas Granström AFK Fyra Fiskar 2696 gr.
3. Bengt Forsling SFK Ycklaren 2366 gr.
4. Micke Alsing AFK Flugan 2166 gr.
5. Ove Jonsson Woxnadalens SFK 2062 gr.
6. Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 2004 gr.
7. Lars-Åke Norling AFK Fyra Fiskar 1370 gr.
8. Marcus Alftin AFK Flugan 1166 gr.
9. Jocke Leinonen 1018 gr.

Herrveteraner:
1. Bertil Larsson Enskede SFK 3936 gr.
2. Kjell Nordlund Woxnadalens SFK 2678 gr.
3. Lennart Forsling SFK Ycklaren 2624 gr.
4. Kent Persson SFK Ycklaren 2442 gr.
5. P-A Nyberg Woxnadalens SFK 1942 gr.
6. Leif Hagström AFK Flugan 1250 gr.
7. Henry Ling AFK Flugan 890 gr.
8. Arne Hellman Enskede SFK 728 gr.
9. Sven-Erik Dehlin AFK Fyra Fiskar 602 gr.

Äldre herrveteraner:
1. Jan Fredriksson SFK Ljusnan 1722 gr.
2. Göte Andersson AFK Flugan 1634 gr.
3. Leif Stockhaus AFK Flugan 1448 gr.
4. Sune Andersson BTK-90 1274 gr.
5. Erik Ljung AFK Fyra Fiskar 1226 gr.
6. Bernt Persson AFK Fyra Fiskar 1142 gr.
7. Erik Olnils AFK Flugan 1022 gr.
8. Tore Helmersson AFK Flugan 948 gr.
9. K-M Andersson AFK Flugan 974 gr.
10. Bengt Ohlsson Rengsjö FVOF 804 gr.
11. Gösta Hall AFK Fyra Fiskar 630 gr.

Damer:
1. Lena Eriksson AFK Flugan 1496 gr.
2. Rut Backeby Woxnadalens SFK 1210 gr.
3. Malin Olofsson Woxnadalens SFK 1194 gr.
4. Birgitta Stockhaus AFK Flugan 868 gr.
5. Astrid Liström AFK Flugan 790 gr.
6. Kerstin Mattsson AFK Flugan 650 gr.
7. Birgitta Nilsson AFK Flugan 400 gr.


Resulta Segerstanappet 2011

Herrar:

1.Jan Fredriksson 11630 gram
2.Rolf Lind 3932
3.Lennart Sandberg 3660
4.Tore Helmersson 3442
5.Jonas Granström 3210
6.Tomas Nilsson 3070
7.Arne Elfstrand 2878
8.Mats-Arne Axelsson 2648
9.Leif Hjorting 2584
10.Hans-Erik Hansson 2572
11.Alf Persson 2458
12.Leif Stockhaus 2444
13.Kent Persson 2230
14.Lennart Forsling 2172
15.Lars Westlund 2078
16.Anders Thuresson 1994
17.Jan Engström 1986
18.Erik Olnils 1936
19.Göte Olovsson 1710
20.Jan Stenberg 1526
21.Lars Hedberg 1510
22.Gösta Hall 1390
23.Bernt Persson 1332
24.Sune Andersson 1272
25.Bengt-Ove Brandås 1262
26.Tommy Sjöstrand 736
27.Leif Stenberg 712
28.Kent Rudberg 580

Damer:

1.Lola Söderström 2162 gram
2.Anna-Greta Helmersson 2056
3.Birgitta Jonsson 2050
4.Kerstin Mattsson 1890
5.Lena Andersson 1628
6.Maj Stenberg 1386
7.Marie Lagerström 1290
8.Barbro Lundqvist 1128
9.Birgitta Stockhaus 412


Juniorer:

1.Anton Lave'r 302 gram


Dubbla SM Guld till klubben


Leif Lothström svensk mästare i Herrklassen i pimpel 2011
som arrangerades vid Görvälnsområdet i Mälaren med
vinnarvikten 15876 gr.Vädret var strålande med -24 grader
och det gjorde det lite kyligt för dom 640 stycken startande.
Årets SM var det 60:e Svenska Mästerskapet i pimpelfiske .


www.pimpelsm2011.se/resultatlista.html




Fyra Fiskars damlag tog också SM guld på söndagens
lagtävling med 26830 gr.Laget består av Lena Eriksson
Malin Granström,Marie Björklin och Camilla Dunderberg.
Vädret var ungefär lika kallt som på lördagen.

Kilaforsnappet 2011 avgjordes den 26 mars med 176 startande ,årets totalsegrare var Per Åke Södergårds som lyckades få 7950gr och tog ganska säker vinst.Fisket var ganska segt för dom flesta i den bitande nord vinden men några lyckades ändå få ihop hyfsade påsar.

Resultat Kilaforsnappet 26 mars
Herrar:
1. Per Nilsson Nora Gyttorp 6155 gram
2. Timo Hakulinen Österby SFK 5762 g.
3. Mickael Molander Täby PF 5402 g.
4. Jörgen Andersson Borlänge SFK 5390 g.
5. Anders Thuresson AFK Flugan 5026 g.
6. Stefan Engblom 5014 g.
7. Hans-Erik Hansson AFK Flugan 4922 g.
8. Markus Alftin AFK Flugan 4632 g.
9. Risto Monthan Norrtjälje SF 4320 g.
10. Dan Persson Woxnadalen SFK 4264 g.
11. Stefan Stark AFK Fyra Fiskar 4144 g.
12. Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 3962 g.
13. Håkan Jonsson Norrtälje SF 3708 g.
14. Stefan Andersson EnkÃping AF 3648 g.
15. Anders Pascher Gimo 3614 g.
16. Jesper Dyberg Nora Gyttorp 3518 g.
17. Mikael Alsing AFK Flugan 3484 g.
18. Fredrik Samuelsson Competition FC 3050 g.
19. Emil Sjöberg Competition FC 2986 g.
20. Lars Sjöstrand Gästrikarna 2778 g.

Yngre Herrveteraner:
1. Per-Åke Södergårds Woxnadalen SFK 7950 g.
2. Bengt Nilsson AFK Flugan 5938 g.
3. Lars Sundberg NorrtÃlje 5768 g.
4. P-A Nyberg Woxnadalen SFK 5546 g.
5. Kenth Hallberg BTK-90 4726 g.
6. Tommy Ãgren BTK-90 4372 g.
7. Stefan Dellert Norrtälje SF 3970 g.
8. Leif Eriksson Norrtälje SF 3806 g.
9. Tommy Sjöstrand 2726 g.
10. Leif Hagström AFK Flugan 2724 g.

Ãldre herrveteraner:
1. Göte Andersson AFK Flugan 5212 g.
2. Sune Andersson BTK-90 4160 g.
3. Bernt Persson AFK Fyra Fiskar 3954 g.
4. Rolf Lindh Guldkroken 3788 g.
5. Gert Jonsson Guldkroken 3608 g.
6. Börje Wahlund Guldkroken 2630 g.
7. Steinar L. Långshyttan 2598 g.
8. Eskil Persson Woxnadalen SFK 2568 g.
9. Klasse Janson Norrtälje 2440 g.
10. Eivin Eriksson SFK Ycklaren 2162 g.
11. Jan Hedberg Guldkroken 2060 g.
12. Torbjörn Dalborg Guldkroken 1934 g.
13. Börje Erixon Guldkroken 1908 g.
14. Lennart Sandberg AFK Fyra Fiskar 1806 g.
15. Olle Ersbjörs Borlänge SFK 1646 g.
16. Rolf Nordqvist Nora Gyttorp 1634 g.
Damer:
1. Annika Skoog Gimo FFF 5132 g.
2. Lena Eriksson AFK Flugan 3546 g.
3. Birgitta Nilsson AFK Flugan 3424 g.
4. Marie Björklin AFK Flugan 3254 g.
5. Rut Backeby Woxnadalen SFK 3226 g.
6. Jeanette Sköld Norrtälje SF 1612 g.
7. Inger Pettersson SFK Ljusnan 1402 g.
8. Malin Olofsson Woxnadalen SFK 1214 g.
9. Kristina Elvinsson Woxnadalen SFK 960 g.
10. Ingeborg Hägg Gimo 902 g.

Äldre damveteraner:
1. Birgitta Jonsson SFK Ljusnan 3914 g.
2. Maj-Britt Jonsson Guldkroken 2986 g.
3. Kerstin Mattsson AFK Flugan 2862 g.
4. Monica Persson Sandviken 1282 g.
5. Barbro Lundquist SFK Ljusnan 1066 g.
6. Lola Söderström Guldkroken 1050 g.
7. Dorthy Munther Guldkroken 1002 g.
8. Heddy Skoog Uppsala 922 g.

Äldre Juniorer:
1. Cecilia Alsing AFK Flugan 1576 g.

Yngre Juniorer:
1. David Öman Täby PF 2460 g.
2. Pontus Hedqvist Söderfors 1290 g.

Lagtävling:
1. Timo Hakkulinen/Lars Sundberg 11530 g.
2. Göte Andersson/Bengt Nilsson 11150 g.
3. Hans-Erik Hansson/Anders Thuresson 9948 g.
4. Jesper Dyberg/Pär Nilsson 9673 g.
5. Annika Skoog/Risto Monthan 9452 g.
6. Kenth Hallberg/Tommy Ågren 9098 g.
7. Jörgen Andersson/Tore Fransson 7642 g.
8. Poppo Olsson/P-A Nyberg 7338 g.
9. Stefan Dellert/Tapio Hakulinen 6548 g.
10. Tommy Elgh/Stefan Andersson 6348 g.





Resultat från Hälsinglandsöppnamästerskap
Hälsinglandsöppna mästerskap i pimpel som arrangerades
på Härnebosjön i Holmsveden den 8 januari

Herrar:

1.Jonas Granström Fyra Fiskar 3298 gram
2.Stefan Stark Fyra Fiskar 2888 g.
3.Bengt Forsling SFK Ycklaren 1430 g.
4.Leif Lothström Fyra Fiskar 1060 g.
5.Lars Sjöstrand Gästrikarna 742 g.
6.Jocke Lennartsson Woxnadalen 450 g.

Yngre herrveteran:

1.Kenth Hallberg BTK 90 1642 gram
2.Tommy Ãgren BTK 90 1190 g.
3.Tommy Sjöstrand Sågkroken 1188 g.
4.Lennart Forsling SFK Ycklaren 952 g.
5.B-O Brandås Fyra Fiskar 676 g.
6.Leif Hagström Flugan 654 g.
7.Sven-Erik Delin Fyra Fiskar 472 g.

Äldre herrveteran:

1.Tore Andersson Flugan 2174 gram
2.Erik Olnils Flugan 1956 g.
3.Karl-Magnus Andersson Flugan 1128 g.
4.Gösta Hall Fyra Fiskar 1010 g.
5.Tore Helmersson Flugan 976 g.
6.Bengt Engberg BTK 90 960 g.
7.Bengt Ohlsson Rengsjö Fvof 550 g.
8.Olle Boström Guldkroken 440 g.


Damer:

1.Lola Söderström Guldkroken 1086 gram
2.Camilla Dunderberg Fyra Fiskar 912 g.
3.Kerstin Mattsson Söderhamns TF 814 g.
4.Birgitta Nilsson Flugan 594 g.







Resultat från Segersta nappet 15 augusti.6 timmars mettävling.
som arrangerades i Segersta vid kyrkan,vädret var varmt och
fisket var ganska bra.


Herrar:
1.Jonas Granström 8452 gram
2.Tore Helmersson 7464
3.Rolf Lindh 6466
4.Mikael Wiström 5940
5.Lennart Sandberg 5848
6.Jan Fredriksson 4798
7.Karl-Erik Eriksson 4712
8.Anders Thuresson 4146
9.Leif Stockhaus 3954
10.Göte Andersson 3826
11.Thorbjörn Forsblom 3576
12.Tore Andersson 3430
13.Tomas Nilsson 3302
14.Leif Hjorting 3280
15.Bengt Forsling 3160
16.Dan Eriksson 3132
17.Jan Engström 2892
18.Jan-Erik Lundgren 2686
19.Gardar Olaison 2478
20.Leif Hagström 2472
21.Tommy Sjöstrand 2426
22.Thorbjörn Dalhborg 2270
23.Erik Olnils 2230
24.Sune Andersson 2174
25.Bernt Persson 2060
26.Andreas Forsblom 2034
27.Rolf Martinsson 1940
28.Göte Olofsson 1930
29.Arna Elfstrand 1906
30.Kent Rudberg 1378
31.Olle Karlström 1338
32.Leif Stenberg 1236
33.B-O Brandås 1112
34.Bo Pettersson 634

Damer:
1.Maj Stenberg 3992
2.Anna-Greta Helmersson 3330
3.Yvonne Pettersson 3102
4.Lena Olaison 2828
5.Birgitta Stockhaus 1902
6.Kerstin Mattsson 1864
7.Lena Andersson 1842
8.Margareta Norèn 690


Juniorer:
1.Anton Stenberg 880



SM 2010



SM Guld till Sonny Wiberg
Sonny fixade äntligen ett SM Guld i
Ä-Juniorer även Camilla Dunderberg tog silver i damseniorklassen.
stort grattis.
resultat från Pimpel SM i Malung 20-21 mars

www.skinnkroken.se/SM_2010/index.htm

Resultat Kilaforsnappet 2010


Lördagen den 27 mars arrangerade vi Kilaforsnappet på Bergviken .145 pimpelfiskare kämpade på i det gråmulna vädret.Fisket var ojämt men totalsegraren Krister Nyberg från Enskede lyckades få ihop drygt 11 kilo.För den som blev hungrig efter tävlingen fanns korv att köpa. Ett stort TACK till Sonja och Håkan Hedberg som skötte korvståndet.

Äldre junior:
1. Jimmy Jonsson, BTK-90 3186 gram

Äldre damveteran:
1. Monica Persson, Sandviken 2746 g.
2. Dorthy Munther, Guldkroken 1684 g..
3. Ann-Kersti Norgren, Torsåker AFK 1222 g.
4. Ingrid Lundmark, Stockhom 1088 g
5. Kerstin Mattsson, AFK Flugan 932 g.
6. Maj-Britt Jonsson, Guldkroken 854 g.
7. Lola Söderström, Guldkroken 686 g.
8. Sirkka Larsson, Ycklaren 332 g.
9. Heddy Skoog, Uppsala 314 g.

Yngre damveteran:
1. Kristina Elvinsson, Woxnadalens SFK 5228 g.
2. Birgitta Nilsson, AFK Flugan 3004 g.
3. Jeanette Sköld, Norrtälje Sportfiskare 2958 g.
4. Rut Backeby, Woxnadalens SFK 1648 g.
5. Ingeborg Hägg, Gimo Flugfiskeklubb 1304 g.
6. Birgitta Stockhaus, AFK Flugan 814 g.

Damer:
1. Marie Lagerström, SFK Ycklaren 5978 g.
2. Lena Eriksson, AFK Flugan 4016 g.
3. Gunilla Bengtsson, Atletfiskaran 1908 g.
4. Marie Björklin, AFK Flugan 1222 g.
5. Annika Skoog, Gimo FFF 434 g.
6. Camilla Dunderberg, AFK Fyra Fiskar 414 g.


Äldre herrveteran:
1. Leif Hjorting, AFK Flugan 5196 g.
2. Gunnar Nordlund, Woxnadalens SFK 4454 g.
3. Sune Andersson, BTK-90 4122 g.
4. Jan Fredriksson, Ljusdal 3910 g.
5. Gert Jonsson, Guldkroken 3204 g.
6. Wille Lambertz, Norrtälje 3030 g.
7. Bernt Persson, AFK Fyra Fiskar 2736 g.
8. Ture Lindberg, Enskede SFK 2598 g.
9. Olle Boström, Guldkroken 2504 g.
10. Karl-Magnus Andersson, AFK Flugan 2476 g.
11. Gösta Hall, AFK Fyra Fiskar 2110 g.







Yngre herrveteran:
1. Krister Nyberg, Enskede SFK 11120 g.
2. Bertil Larsson, Enskede SFK 6860 g.
3. Sven-Erik Dehlin, AFK Fyra Fiskar 4836 g.
4. Leif Hagström, AFK Flugan 3648 g.
5. Henry Ling, AFK Flugan 3414 g.
6. Lasse Elvinsson, Woxnadalens SFK 3338 g.
7. Göte Andersson, AFK Flugan 3164 g.
8. Lennart Forsling, SFK Ycklaren 2958 g.
9. Rolf Lindh, Guldkroken 2858 g.
10. Poppo Olsson, Woxnadalens SFK 2612 g.
11. Kenth Hallberg, BTK-90 2490 g.
12. Bengt Engvall, Häsenfirren 2402 g.

Herrar:
1. Sonny Wiberg, AFK Fyra Fiskar 8315 g.
2. Mikael Rehnman, Öbacka SFK 4928 g.
3. Lars-Åke Norling, AFK Fyra Fiskar 4900 g.
4. Dan Eriksson, Woxnadalens SFK 4414 g.
5. Anders Thuresson, AFK Flugan 4074 g.
6. Alf Persson, SFK Ycklaren 3858 g.
7. Sune Engblom, Häsenfirren 3848 g.
8. Bengt Forsling, SFK Ycklaren 3468 g.
9. Tomas Gustavsson, Guldkroken 3276 g.
10. Leif Säll, Norrtälje Sportfiskare 2614 g.
11. Håkan Jonsson, Norrtälje Sportfiskare 2530 g.
12. Stefan Stark, AFK Fyra Fiskar 2396 g.
13. Andreas Bergström, Competition FC 2326 g.
14. Stefan Olsson, Silverfiskarna 2030 g.
15. Janne Andersson, Norrtälje Sportfiskare 1918 g.
16. Tomas Uf, Gimo FFF 1888 g.
17. Lars Hansson, Guldkroken 1776 g.

2-manna lagtävling:
1. Sonny Wiberg/Lars-Åke Norling 13215 g.
2. Mikael Rehnman/Andreas Bergström 7254 g.
3. Bengt Forsling/Lennart Forsling 6426 g.
4. Gunnar Nordlund/Kjell Nordlund 5928 g.
5. Ove Jonsson/ Dan Eriksson 5862 g.
6. Anders Thuresson/ Hansa Hansson 5614 g.
7. Göte Andersson/Bengt Nilsson 5410 g.
8. Marie Björklin/Leif Hagström 4870





Resultat från ind.DM på Grängen den 6/3 2010

Herrar
1. Leif Lothström Fyra Fiskar 11010 Gram
2. Ove Jonsson Woxnadalen 10775 ”
3. Jonas Elfstrand Woxnadalen 5298 ”
4. Jonas Granström Fyra Fiskar 5272 ”
5. Håkan Bystedt Woxnadalen 4356 ”
6. Stefan Stark Fyra Fiskar 3840 ”
7. Niklas Edvardsson Woxnadalen 3222 ”
8. Ove Pettersson Hugget 3122 ”
9. Jocke Lennartsson Woxnadalen 2920 ”
10. Sam Åkerblom Flugan 2907 ”
11. L-Å Norling Fyra Fiskar 2898 ”
12. Sonny Wiberg Fyra Fiskar 2656 ”
13. Marcus Alftin Flugan 2608 ”
14. Dan Persson Woxnadalen 2338 ”
15. Mikael Alsing Flugan 1910 ”
16. Allan Gunnarsson Runemo 1704 ”
17. Bernt Forsblom Ljusnan 1214 ”
18. Thomas Nilsson Flugan 838 ”
19. Danne Eriksson Woxnadalen 700 ”
20. Rolf Bäcklin Btk 90 664 ”
21. En man ej vägt in

Herrvet.
1. Per-Åke Södergårds Woxnadalen 9040 Gram
2. Jan Engström Enångers Fk 7210 ”
3. Göte Andersson Flugan 5302 ”
4. Kjell Nordlund Woxnadalen 3826 ”
5. Per-Anders Nyberg Woxnadalen 3572 ”
6. Poppo Olsson Woxnadalen 3058 ”
7. Leif Hagström Flugan 3058 ”
8. Tommy Ågren Btk 90 2970 ”
9. Rolf Eriksson Btk 90 2630 ”
10. Kent Hallberg Btk 90 2606 ”
11. Lasse Elvinsson Woxnadalen 1636 ”
12. Matti Hirsimäki Btk 90 1256 ”
13. Bengt Nilsson Flugan 1242 ”
14. B-O Brandås Fyra Fiskar 1058 ”
15. S-E Dehlin Fyra Fiskar 752 ”

Ä.Herrvet.
1. Tore Andersson Flugan 4232 Gram
2. Leif Hjorting Flugan 3306 ”
3. Gunnar Nordlund Woxnadalen 2946 ”
4. Bernt Persson Fyra Fiskar 2756 ”
5. K-M Andersson Flugan 2712 ”
6. Leif Stockhaus Flugan 2674 ”
7. Tore Helmersson Flugan 2474 ”
8. Erik Ljung Fyra Fiskar 2180 ”
9. Göte Olofsson Woxnadalen 2030 ”
10. Rolf Martinson Woxnadalen 1936 ”
11. Gösta Hall Fyra Fiskar 1922 ”
12. Arne Elfstrand Woxnadalen 1632 ”
13. Eskil Persson Woxnadalen 1560 Gram
14. Lennart Sandberg Fyra Fiskar 1304 ”
15. Sune Andersson Btk 90 1222 ”
16. Bengt Engberg Btk 90 1120 ”
17. Erik Olnils Flugan 1080 ”
18. Bengt Olsson Rengsjö 1030 ”
19. Jan Fredriksson Ljusnan 664 ”
20. Leif Larsson Btk 90 606 ”
21. Hans Hermansson Ljusnan 384 ”

Damer
1. Malin Granström Fyra Fiskar 3484 Gram
2. Camilla Dunderberg Fyra Fiskar 2904 ”
3. Marie Björklin Flugan 2656 ”
4. Lena Eriksson Flugan 1156 ”

Damvet.
1. Birgitta Nilsson Flugan 4646 Gram
2. Kristina Elvinsson Woxnadalen 2778 ”
3. Inger Pettersson Ljusnan
4. Lena Andersson Ljusnan 88 ”
5. Birgitta Stockhaus Flugan 1818 ”
6. Rut Backeby Woxnadalen 996 ”

Ä.Damvet
1. Birgitta Jonsson Ljusnan 1894 gram
2. Barbro Lundquist Ljusnan 1876 ”
3. Kerstin Mattsson Flugan 1622 ”
4. Anna-Greta Helmersson Flugan 1284 ”

Ä.Junior
1. Alexander Ungman Woxnadalen 3126 Gram
2. Daniel Engberg Fyra Fiskar 1896 ”
3. Jimmie Jösegård Woxnadalen 1594 ”
4. Jimmy Jansson Btk 90 996 ”

Ä.Damjunuor
1. Cecilia Alsing Flugan 884 Gram





Resultat från Hälsinglandsöppna i pimpel som
arrangerades den 30 januari på Härnebosjön
och lockade 38st startande under besväliga
förhållanden.

Herrklassen:

1. Ove Jonsson Woxnadalens SFK 1880 gr.
2. Håkan Bystedt Woxnadalens SFK 1476 gr.
3. Stefan Stark AFK Fyra Fiskar 1294 gr.
4. Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 1104 gr.
5. Bengt Forsling SFK Ycklaren 1102 gr.
6. Jonas Granström AFK Fyra Fiskar 838 gr.
7. Jocke Lennartsson Woxnadalens SFK 690 gr.


Herrveteran:

1. Bernt-Ove Brandås AFK Fyra Fiskar 1722 gr.
2. Tommy Ågren BTK-90 1200 gr.
3. P-A Nyberg Woxnadalens SFK 1022 gr.
4. Leif Hagström AFK Flugan 926 gr.
5. Göte Andersson AFK Flugan 832 gr.
6. Lennart Forsling SFK Ycklaren 654 gr.
7. Rolf Lindh Guldkroken 616 gr.


Äldre herrveteran:

1. Tore Andersson AFK Flugan 3852 gr.
2. Bernt Persson AFK Fyra Fiskar 1454 gr.
3. Tore Helmersson AFK Flugan 762 gr.
4. Sune Andersson BTK-90 682 gr.
5. Erik Ljung AFK Fyra Fiskar 672 gr.
6. Bengt Engberg BTK-90 588 gr.
7. Levi Svedberg 568 gr.


Damer:

1. Camilla Dunderberg AFK Fyra Fiskar 802 gr.
2. Marie Björklin AFK Flugan 796 gr.
3. Birgitta Stockhaus AFK Flugan 684 gr.
4. Monica Persson 670 gr.
5. Anna-Greta Helmersson AFK Flugan 348 gr.











Segerstanappet 09
Sergrare Anna-Greta Helmersson och Göte Andersson

Lördagen den 15 augusti arrangerades 6-timmars mettävling i Ljusnan vid Segersta.
48 tävlande ställde upp,men fisket var lite trögt.

Herrar.

1.Göte Andersson 7626 gram
2.Karl-Erik Eriksson 7396
3.Tomas Nilsson 5726
4.Leif Hjorting 4170
5.Gert Jonsson 4352
6.Tore Helmersson 4142
7.Anders Thuresson 3730
8.B-O Brandås 3628
9.Erik Olnils 3526
10. Jonas Granström 3428
11.Gardar Olaison 3330

Damer.

1.Anna-Greta Helmersson 4494
2.Kerstin Persson 3514
3.Maj-Britt Jonsson 3190
4.Dorothy Munter 2986
5.Birgitta Stockhaus 2014
6.Barbro Bäcklin 1638





Herrseniorer inv
fr.v Ismo Norman, Stefan Stark, Thomas Jansson

Stefan Stark vann Pimpel SM i Norsjö
Norsjö i Västerbotten visade sig vara mycket lika våra
pimpelvatten i Hälsingland så hälsingarna tog då chansen att
ta många toppplaceringar i både den individuella och lagtävlingen.
Bäst ifrån våran klubb lyckades Stefan Stark som tog hem segern i seniorklassen på 5226gr. och även Camilla Dunderberg som tog silver i damseniorklassen på 3635gr.

Länk till resultatlista inv.tävlingern.
www2.norsjo.net/sportfiskeklubb/competition/sm/pimpel_inv/resultat_pimpel_inv.htm#top

Länk till resultatlista lagtävlingen.

www2.norsjo.net/sportfiskeklubb


Sonny Wiberg tog en tredje plats på Nordiskamästerskapet i pimpel 09
läs om resultaten
www.noragyttorp.blogspot.com


Kilaforsnappet 2009

Segrarna från vänster
Anna-Greta Helmersson ,Robert Persson,Robin Green,Anna-Lena Björkman
Tore Helmersson,Åke Bergman och totalsegraren Stefan Barenfeldt.

Resultat från Kilaforsnappet 2009 som arrangerades den 21 mars
med ett 220 tal startande på en lite för dagen svårfiskad Bergviken.
Totalsegrare blev Stefan Barenfeldt på 8480gram

Herrar:
1. Stefan Barenfeldt, AFK Flugan 8480 gram
2. Kenth Hallberg, BTK-90 6360
3. Timo Hakulinen, Österby SFK 6185
4. Ralph Stenbeck, Runemo 5384
5. Sam Åkerblom, AFK Flugan 5162
6. Thomas Nilsson, AFK Flugan 4990
7. “Mojje”, Guldkroken 4722
8. Anders Thuresson, AFK Flugan 4628
9. Jari Haapaosa, Atletfiskarna 4442
10. Tommy Elgh, Enköping 4152
11.Göran Andersson 3910
12.Toni Reiterer Guldkroken 3818
13.Stefan Engblom 3792
14.Pierre Welander Atletfiskarna3754
15.Hans Erik Hansson Flugan 3662
16.Sonny Wiberg Fyra Fiskar 3586
17.Bengt Forsling Ycklaren 3558
18.Dan Ersbjörs Borlänge 3548
19.Magnus Olsen Guldkroken 3528
20.Stefan Olsson Silverfiskarna 3464
21.Per-Åke Södergårds Woxnadalen3278
22.Håkan Jonsson Norrtälje 3268
23.Jocke Lennartsson Woxnadalen 3098
24.Niklas Edvardsson Woxnadalen 3076
25.Leif Säll Norrtälje 3068
26.Ulf Forsman Flugan 2822
27.Janne Andersson Norrtälje 2688
28.Tomas Uf Gimo 2662
29.Mats Larsson Gnesta 2628
30.Lars Sjöstrand Gästrikarna 2552

Herrveteraner:
1. Åke Bergman 5882
2. Bengt Nilsson, AFK Flugan 5258
3. Henry Ling, AFK Flugan 4900
4. Leif Hagström, AFK Flugan 4442
5. Kjell Nordlund, Woxnadalens SFK 4252
6. Poppo Olsson, Woxnadalens SFK 4234
7. Rolf Lindh, Guldkroken 3434
8. Hasse Enström, FK Forellen 3376
9. Gunnar Nordlund, Woxnadalens SFK 3350
10. Mats Erik Mattsson, Häsenfirren 3320
11.Bengt Engvall Häsenfirren 3312
12.Edvin Eriksson Ycklaren 3182
13.Göte Andersson Flugan 3096
14.Ture Fransson Långshyttan 2736
15.Sven Erik Dehlin Fyra Fiskar 2676
16.Hans Magnusson Sundsjöfikarna 2556
17.Lennart Forsling Ycklaren 2474
18.Bertil Bodin Sala 2442
19."Svenne" Hedby 2132
20.Kent Persson Ycklaren 2068
21.Stefan Dellert Norrtälje 1862
22.Kurt Elvers Gnesta 1824
23.Tommy Olsen Söderfors 1808

Äldre herrveteraner:
1. Tore Helmersson, AFK Flugan 5480
2. Levi Svedberg 3160
3. Bernt Persson, Fyra Fiskar 3134
4. Lennart Leek, AFK Flugan 3032
5. Sune Andersson, BTK-90 2940
6. Arne Andersson, Norrala 2838
7. Sture Tigerstrand, Linghed 2704
8. Gert Jonsson, Guldkroken 2578
9. Hans Thorell, Enskede SFK 2328
10.Karl-Magnus Andersson,Flugan 2180
11.Bengt Olsson Rengsjö 1954
12.Olle Boström Gulgkroken 1940
13.Rolf Martinsson Woxnadalen 1910
14.Johan Skoog Gimo 1630
15.Rolf Jonsson Norrtälje 1626
16."Booggi" Guldkroken 1324
17.Leif Hjorting Flugan 1270
18.Ove Eng Torsåker 1256
19.Gösta Hall Fyra Fiskar 1218
20.Steinar Lilletjern.Långshyttan 1186

Damer:
1. Anna-Lena Björkman, Lingheds 3814
2.Gun-Britt Tigerstrand Lingheds 3780
3. Marie Björklin, AFK Flugan 3590
4. Carina Wiberg Fyra Fiskar 3074
5. Annika Skoog, Gimo FFF 2908
6.Marie Lagerström Ycklaren 2680
7.Camilla DunderbergFyra Fiskar 2318
8. Lena Eriksson, AFK Flugan 2212
9. Jeanette Sköld, Norrtälje 2148
10. Tina Ovaska, Söderfors 744
11,Yvonne Larsson Guldkroken 384
Damveteraner:
1. Anna-Greta Helmersson, AFK Flugan 2430 gram
2. Birgitta Nilsson, AFK Flugan 1984
3. Birgitta Stockhaus, AFK Flugan 1624
4. Kristina Elvinsson, Woxnadalens SFK 1552
5. Ingeborg Hägg, Gimo 1290
6. Gullan Green, Ovansiljans SFK 1022
7. Maj Pietilä, FK Forellen 1008
8. Rut Backeby, Woxnadalens SFK 614
9. Ulla Thörner, Katrineholms SF 470
10. Gunbritt Magnusson, Sundsjöfiskarna 442
11.Kerstin Mattson Fyra Fiskar 440
12.Ann Marie Kjellberg 308

Äldre damveteraner:
1. Gunda Jansson, Gimo Flugfiske 3024
2. Karin Leek, AFK Flugan 1356
3. Birgit Thorell, Enskede SFK 1334
4. Kicki Danielsson, Ateltfiskarna 1102
5. Dorthy Munther, Guldkroken 946
6. Monica Persson, Torsåker 804
7. Maj-Britt Jonsson, Guldkroken 778
8. Barbro Lindstedt, Atletfiskarna 652
9. Sirkka Larsson, SFK Ycklaren 644
10. Kerstin Persson 514

Äldre junior:
1. Robert Persson, AFK Fyra Fiskar 2866
2. Alexander Ungman, Woxnadalens SFK 1848
3. Jimmy Jonsson, BTK-90 1196
4. Linus Engblom, Häsenfirren 160

Yngre junior:
1. Robin Gren, Ovansiljans SFK 378
2. Mattias Östrand 56
3. Pontus Hedqvist, Häsenfirren 30

Lagtävling:
1. Stefan Barenfeldt, Sonny Wiberg, Sune Andersson 15006 gram
2. Sam Åkerblom, Hans-Erik Hansson, Anders Thuresson 13452
3. Marie Björklin, Tomas Nilsson, Leif Hagström 13022







Hemma klubbens totalsegrare
Jonas Granström med 4676gr

Resultat från Hälsinglandsöppna mästerskap i pimpel
Lördagen den 10 januari som arrangerades på Härnebosjön
I Holmsveden med ett drygt 100 tal startande.

Herrklassen
1. Jonas Granström Fyra Fiskar4676gr
2. Jörgen Sundqvist Fyra Fiskar 4092gr
3. Leif Lothström Fyra Fiskar 3830gr
4. Toni Reiterer Guldkroken 3246gr
5. Jimmy Stockhaus Flugan 2820gr
6. Lars Åke Norling Fyra Fiskar 2768gr
7. Mikael Alsing Flugan 2564gr
8. Per Åke Södergårds Woxnadalen 2104gr

Herrveteraner
1. Rolf Lindh Guldkroken 3996gr
2. Lennart Forsling Ycklaren 2932gr
3. Tommy Ågren BTK-90 2432gr
4. Göte Andersson Flugan 1978gr
5. Sven Andersson 1874gr
6. P-A Nyberg Woxnadalen 1724gr
7. Rolf Eriksson BTK-90 1674gr
8. Henry Ling Flugan 1968gr

Äldreherrveteraner
1. Gert Jonsson Guldkroken 4610gr
2. Levi Svedberg 2990gr
3. Lennart Leek Flugan 2916gr
4. Bernt Persson Fyra Fiskar 2824gr
5. Karl Magnus Andersson Flugan 2664gr
6. Tore Helmersson Flugan 2604gr
7. Jan Hedberg Guldkroken 2096gr
8. Sune Andersson BTK-90 2072gr

Damklassen
1. Marie Björklin Flugan 1786gr
2. Malin Olofsson Woxnadalen 1576gr
3. Lena Eriksson Flugan 1306gr
4. Yvonne Larsson Guldkroken 586

Damveteraner
1. Monica Persson 2346gr
2. Anna Greta Helmersson Flugan 2312gr
3. Rut Backlund Woxnadalen 2278gr
4. Birgitta Stockhaus Flugan 2072gr
5. Inger Pettersson SFK Ljusnan 1850gr

Äldredamveteraner
1. Karin Leek Flugan 3098gr
2. Ann-Kerstin Norgren Torsåker 2653gr
3. Maj Britt Jonsson Guldkroken 1924gr
4. Dorthy Munther 1092gr
5. Sirkka Larsson Ycklaren 910gr

Juniorer
1. Daniel Engberg Fyra Fiskar 1374gr
2. Cecilia Alsing Flugan 780gr
3. Pontus Olofsson Woxnadalen 664gr
4. Jimmy Jansson BTK-90 610gr
5. Simon Eriksson 180gr










Fyra Fiskar arrangerade i vackert men kallt väder
den årliga juldagspimpeltävlingen på Sundsjön i Västansjö med
ett 50tal startande.
Resultat från pimpeltävling på Sundsjön den 25dec

Herrseniorer

1. Jonas Elfstrand PK Nordic 3616gr
2. Sonny Wiberg Fyra Fiskar 3574gr
3. Kent Lundberg Gästrikarna 3072gr
4. Leif Hagström Flugan 2972gr
5. Jonas Granström Fyra Fiskar 2842gr
6. Dan Eriksson Woxnadalen 2600gr
7. Benny Jansson PK Nordic 2162gr
8. Stefan Stark Fyra Fiskar 2134gr

Herrveteraner

1. Göte Andersson Flugan 4174gr
2. P-A Nyberg Woxnadalen 2468gr
3. Kent Persson Ycklaren 2292gr
4. Tommy Ågren BTK-90 2224gr
5. Kjell Hellström Borlänge SFK 1474gr
6. Sven Erik Dehlin Fyra Fiskar 1360gr
7. K Nyberg Enskede SFK 1338gr
8. Sven Andersson 1264gr

Äldre Herrveteraner

1. Bernt Persson Fyra Fiskar 2056gr
2. Erik Ljung Fyra Fiskar 1968gr
3. Erik Olnils Flugan 1914gr
4. Lennart Sandberg Söderhamn1704gr
5. Karl-Magnus Andersson Flugan 1278gr
6. Leif Larsson BTK-90 1272gr
7. Bernt Engberg BTK-90 1204gr
8. Leif Hjorting Flugan 1058gr

Damseniorer

1. Gunnbritt Magnusson Sundsjöfiskarna 3102gr
2. Rut Backlund Woxnadalen 2480gr
3. Lena Eriksson Flugan 1742gr
4. Camilla Dunderberg Fyra Fiskar 1726gr
5. Ellen Jonsson Borlänge SFK 1206gr
6. Monica Persson 1114gr

Äldrejuniorer

1. Alexander Ungman Woxnadalen 1364gr
2. Jimmy Jonsson BTK-90 1348gr






Vinnarna från Segerstanappet den 16 augusti 2008
Bengt Forsling SFK Yklaren och Maj-Britt Jonsson Guldkroken

Segerstanappet

Lördagen den 16 augusti arrangerade vi 6-timmars mettävling i Ljusnan vid Segersta.
47 deltagare från Hälsingland,Gästrikland och Dalarna deltog.

Herrar

1. Bengt Forsling SFK Ycklaren 10311 gram
2. Tore Andersson AFK Flugan 8892
3. K-E Eriksson SFK Ljusnan 7964
4. Gert Jonsson Guldkroken 7180
5. Rolf Martinsson Woxnadalens SFK 6332
6. Leif Hjorting AFK Flugan 5914
7. Rolf Bäcklin BTK-90 5816
8. Tore Helmersson AFK Flugan 5738

Damer

1. Maj-Britt Jonsson Guldkroken 7128 gram
2. Anna-Greta Helmersson AFK Flugan 6572
3. Kerstin Persson 5072
4. Sirkka Larsson SFK Ycklaren 3778
5. Maj Stenberg Söderhamns TF 3478














Lördag den 1mars arrangerade vi Kilaforsnappet på Bergviken med start vid bruksudden i Kilafors. 262 deltagare kämpade i det blöta vädret, men abborren var på hugget och totalsegraren Lars-Olov Tjäder hivade upp 12.5 kg fisk under de fyra timmar tävlingen varade. Tävlingen firade 40-årsjubileum då det första nappet arrangerades lördagen 6 April 1968.

Herrseniorer
1. Lars-Olov Tjäder Sundsjöfiskarna 12525 gram
2. Toni Reiterer Guldkroken 7685
3. Andreas Persson AFK Fyra Fiskar 7600
4. Stefan Stark AFK Fyra Fiskar 7470
5. Danne Eriksson Woxnadalens SFK 7195
6. Jari Haapaoja Atletfiskarna 7055
7. Tommy Elgh Enköping 6910
8. Pierre Welander Atletfiskarna 6725
9. Fredrik Samuelsson Competition FC 6705
10. Stefan Gren Ovansiljans SFK 6555

Herrveteran
1. Kjell Nordlund Woxnadalens SFK 8375
2. Kjell-Åke Svensson BTK-90 8150
3. Sven-Erik Dehlin AFK Fyra Fiskar 6755
4. Bengt Nilsson AFK Flugan 6325
5. Eivin Eriksson SFK Ycklaren 6120
6. Kent Persson SFK Ycklaren 5720
7. Poppo Olsson Woxnadalens SFK 5678
8. Rolf Lind Guldkroken 5170
9. Rolf Eriksson BTK-90 5130
10. Hans Magnusson Sundsjöfiskarna 5080

Äldre herrveteran
1. Tore Helmersson AFK Flugan 7985
2. Rolf Lindfors Torsåker AFK 6400
3. Bengt Engberg BTK-90 6385
4. Olle Johansson Horndal 6040
5. Karl-Axel Bergkund Enköping 5248
6. Sture Tigerstrand Linghed 5028
7. Lars-Olov Södergårds AFK Flugan 4936
8. Olle Pettersson Enköping 4894
9. Tore Kraft Atletfiskarna 4744
10. John Green Ovansiljans SFK 4706

Dam
1. Marie Björklin AFK Flugan 6500
2. Lotta Engvall Fagersta 6000
3. Lena Eriksson AFK Flugan 4890
4. Annika Skoog Gimo FFF 4794
5. Camilla Dunderberg AFK Fyra Fiskar 3706
6. Gun-Britt Tigerstrand Linghed 2928
7. Anna Ljungqvist Täby PF 2896
8. Jeanette Sköld Norrtälje 2874
9. Anna-Lena Björkman Linghed 2726
10. Marie Lagerström SFK Ycklaren 2380

Damveteraner
1. Britt Lindström Enköping 6015
2. Ingrid Järnberg Ovansiljans SFK 4364
3. Anna-Greta Helmersson AFK Flugan 3718
4. Gun-Britt Magnusson Sundsjöfiskarna 3326
5. Kerstin Mattsson AFK Fyra Fiskar 3070
6. Birgitta Nilsson AFK Flugan 3042
7. Ann Mari Kjellberg Älvdalen 2384
8. Lena Andersson SFK Ljusnan 2330
9. Maj Pietilä FK Forellen 2206
10. Gullan Green Ovansiljans SFK 1988

Äldre damveteran
1. KarinLeek AFKFlugan 3870
2. Monika Persson Sandviken 3542
3. Maj-Britt Jonsson Guldkroken 3116
4. Kicki Danielsson Atletfiskarna 2730
5. Kerstin Persson Guldkroken 2110
6. Kerstin Berglund Enköping 2056
7. Barbro Lindstedt Atletfiskarna 1996
8. Dorothy Munther 1976
9. Pirjo Ehnlund Atletfiskarna 1898
10. Birgitta Norling AFK Fyra Fiskar 1474

Äldre junior
1. Sonny Wiberg AFK Fyra Fiskar 5056
2. Marcus Esbjörs Borlänge SFK 4540
3. Jimmy Jansson BTK-90 3540
4. Viktor Lindberg Norrtälje SF 2244
5. Alexander Ungman Woxnadalens SFK 1894
6. Robert Persson AFK Fyra Fiskar 1010
7. Thobias Gunnarsson Alfta 844
8. Jimmi Jönsegård 122

Yngre junior
1. Cecilia Alsing AFK Flugan 1870
2. Pontus Andersson Norrtälje SF 1256
3. Emil Törnqvist Woxnadalens SFK 906
4. Pontus Hedqvist Häsenfirren 492





Segrana i 2006 års Kilaforsnapp

Resultat från Kilaforsnappet 2006 Som arrangerades den 25/3 på Bergviken
Ca 300 deltagare fick vara med om en solig tävling och en nappvillig
abborre på Bergviken

Herrklassen

1.Tommy Elgh Enköping 9185gr
2.Leif Lothström Fyra Fiskar Kilafors 8910gr
3.Erling Svedberg Sandviken 7180gr
4.Joackim Andersson Silverfiskarna 6795gr
5.Toni Reiterer Guldkroken 6640gr
6.Magnus Olsen Guldkroken 6625gr
7.Håkan Jonsson Norrtälje 6545gr
8.Nicklas Johansson Häsenfirren 6545gr
9.Esa Haarala Atletfikarna 6485gr
10.Anders Axelsson Ovansiljan 6365gr

Herrveteraner

1.Bertil Larsson Enskede 7120gr
2.Bengt Nilsson Flugan Bollnäs 6460gr
3.Lars Åke Göthesson Häsenfirren 6355gr
4.Poppo Olsson Woxnadalen 5998gr
5.Svenne Hedby 5984gr
6.Evin Eriksson Ycklaren 5854gr
7.Hans Enström FK Forellen 5574gr
8.Lasse Elvinsson Woxnadalen 5472gr
9.Åke Bergman Sågkroken 5454gr
10.Krister Nyberg Enskede 5240gr

Äldre Herrveteran

1.Tore Helmersson Guldkroken 6170gr
2.Erik Olnils Flugan Bollnäs 6085gr
3.Gert Jonsson Guldkroken 5716gr
4.Olle Ersbjörs Borlänge 5640gr
5.Karl-Axel Berglund 5262gr

Damklassen

1.Marie Björklin Flugan Bollnäs 6735gr
2.Lena Eriksson Flugan Bollnäs 5464gr
3. Camilla Dunderberg Fyra Fiskar Kilafors 4592gr
4.Anna-Lena Björkman Linghed 4090gr
5.Marie Lagerström Ycklaren 3438gr

Damveteraner
1.Ann-Kerstin Norgren Torsåker 7840gr
2.Karin Leek Flugan Bollnäs 5628gr
3.Birgitta Nilsson Flugan Bollnäs 5454gr
4.Maj-Britt Jonsson Guldkroken 4634gr
5.Gunn-Britt Magnusson Sundsjöfikarna 4358gr
Äldre Damveteraner

1.Monica Persson Sandviken 4150gr
2.Viveca Jernberg Säter 2340gr
3Gunda Jonsson Gimo 2336gr
4.Reidur Suhonen Skinnkroken 2304
5.Kicki Danielsson Atletfikarna 2022

Yngre juniorer

1.Markus Ersbjörs Borlänge 2754gr
2.Cecila Alsing Bollnäs 2276gr
3.Linus Engblom Häsenfirren 2020gr
4.Pontus Hedqvist 476gr
5.Markus Lööf Häsenfirren 342gr
6.Kim Axelsson 220gr

Äldre juniorer

1.Robert Persson Fyra Fiskar Kilafors 4080gr
2.Patrik Olsson Woxnadalen 2388gr
3.Jesper Juhlin Atletfikarna 912gr









RESULTAT FÖR KILAFORNAPPET 2005

TÄVLINGEN ARRANGERADES PÅ PÅSKAFTON OCH LOCKADE 286 ST DELTAGARE FRÅN HELA MELLANSVERIGE.

TOTALSEGRARE BLEV HANS-ERIK HANSSON FRÅN FLUGAN, BOLLNÄS MED 8915 GR.


HERRSENIORER

1. HANS-ERIK HANSSON FLUGAN 8815GR
2. KURT ARNE EDLING FYRA FISKAR 7980GR
3. BENGT FORSLING YCKLAREN 7645GR
4. STEFAN LARSSON SÅGKROKEN 7555GR
5. TONI REITERER GULDKROKEN 7440 GR
6. NICKLAS JOHANSSON HÄSENFIRREN 7370GR
7. MIKAEL ENGVALL FAGERSTA 6990GR
8. TURE FRANSSON LÅNGSHYTTAN 6775GR
9. DAN ERSBJÖRS BORLÄNGE 6610GR
10.MATTIAS ANDERSSON SKINNKROKEN 6520GR

HERRVETERANER

1. BENGT ENGVALL HÄSENFIRREN 7485GR
2. GÖTE ANDERSSON FLUGAN 6630GR
3. SVENNE HEDBY 6515GR
4. ROLF ERIKSSON BTK 90 6325GR
5. CONNY STÅHL SMEDJEBACKEN 5334GR
6. P-O LINDSTRAND KATRINEHOLM 5322GR
7. KARL MAGNUS ANDERSSON FLUGAN 4964GR
8. BENGT NILSSON FLUGAN 4962GR
9. EVIN ERIKSSON YCKLAREN 4908GR
10. JAN HEDBERG GULDKROKEN 4870GR


ÄLDRE HERRVETERANER

1. TORSTEN LUND STÄKETS SF 6490GR
2. LENNART LINDSTRÖM ENKÖPING 6485GR
3. EVERT LUNDIN ENKÖPING 6250GR
4. LEVI SVEDBERG SANDVIKEN 5772GR
5. LENNART HAMMARLIND BORLÄNGE 5688GR
6. BERNT JOHANSSON FALUN 5452GR
7. JOHN LARSSON SÄTER 5420GR
8. BOOGGI GULDKROKEN 5384GR
9. BERTIL JOBACKER ENKÖPING 5320GR
10. ARNE PIERROU HORNDAL 4774GR


DAMER

1. CAMILLA DUNDERBERG FYRA FISKAR 4404GR
2. CRISTINA ENGVALL HÄSENFIRREN 3820GR
3. MARIE BJÖRKLIN FLUGAN 3356GR
4. LOTTA ENGVALL FAGERSTA 3344GR
5. MARIE LAGERSTRÖM YCKLAREN 3250GR


DAMVETERANER

1. ANN-MARIE BERG SMEDJEBACKEN 4814GR
2. KARIN LEEK FLUGAN 4050GR
3. ANN-KERSTIN NORGREN SANDVIKEN 3604GR
4. BIRGITTA NILSSON FLUGAN 3600GR
5. BIRGITTA STOCKHAUS FLUGAN 2766GR


ÄLDRE DAMVETERANER

1. KERSTIN PERSSON SÅGKROKEN 3318GR
2. BARBRO JOBACKER ENKÖPING 3256GR
3. GUNDA JANSSON GIMO 3040GR
4. INGA-STINA RICHTER 2802GR
5. BARBRO LINDSTEDT ATLETFISKARNA 1900GR

ÄLDRE JUNIORER

1. MARCUS AFTIN FLUGAN 6325GR
2. JOEL OLSSON FYRA FISKAR 4620GR
3. CHRISTOFER OLOFSSON FYRA FISKAR 4452GR
4. JONAS OLOFSSON WSFK 3654GR


YNGRE JUNIORER

1. SONNY WIBERG FYRA FISKAR 5434GR
2. MARCUS ERSBJÖRS BORLÄNGE 1974GR
3. ROBERT PERSSON FYRA FISKAR 1896GR
4. JESPER JUHLIN VÄSTERÅS 1700GR
5. LINUS ENGBLOM HÄSENFIRREN 1324GR
6. CECILIA ALSING FLUGAN 1084GR





Kilaforsnappet 2004

AFK Fyra Fiskars Kilaforsnapp gick den 27 mars på Bergviken
vid bruksudden i Kilafors. Deltagarna kom från hela mellansverige
och uppgick till 301 startande. Sol och fint väder och med nappvilligfisk
fick dom tävlande att må bra under dom fyratimmar tävlingen pågick.
Årets totalsegrare blev Jörgen Storm från Orsa som drog upp 9765 gram.
Egna klassegrar blev det i äldrejuniorer Christofer Olofsson med 6095 gram
Och i yngrejuniorer Sonny Wiberg med 6560 gram.




Segrarna bakre rad från vänster
Jörgen Storm Orsa,Christoffer Olofsson Kilafors,Gunnbritt Magnusson Gävle
Levi Svedberg Sandviken,Tore Helmersson Sandviken
Främre rad från vänster
Sonny Wiberg Kilafors,Anna Ljungkvist Täby, Gunda Jansson Gimo

Resultat

Yngrejuniorer

1. Sonny Wiberg 6560gr Fyra fiskar
2. Markus Ersbjörns 5184gr Borlänge
3. Jakob Aspelin 3352gr Gävle
4. Jens Olsson 3278 Fyra fiskar
5. Linus Engblom 1700gr Häsenfirren
6. Johan Lennartsson 872gr Alfta
7. Robert Persson 626gr Fyra fiskar

Äldrejunioer

1. Christoffer Olofsson 6095gr Fyra fiskar
2. Jonas Olofsson 5045gr WSFK
3. Marcus Alftin 4448gr Flugan
4. Thomas Larsson 3688gr Guldkroken
5. Niklas Edvardsson 3194gr WSFK
6. Sandra Wiberg 2766gr Fyra Fiskar

Äldre damveteraner

1. Gunda Jansson 6935gr Gimo
2. Silvia Nilsson 4344gr Borlänge
3. Siv Hård 4240gr Nora-Gyttorp
4. Ingegerd Malmkvist 3896gr Stålkroken
5. Annie Bergkvist 3790gr Borlänge
6. Kerstin Persson 3786gr Sågkroken
7. Inga-Stina Richer 3036gr Järbo
8. Svea Karlsson 3994gr Flugan
9. Mayvor Johansson 2792gr Horndal
10. Barbro Jobacker 2780gr Enköping




Damveteraner

1. Gunnbritt Magnusson 6755gr Gävle
2. Monica Persson 5828gr Stålkroken
3. Maj-Britt Jonsson 5574 Guldkroken
4. Ann-Kerstin Norgren 5268gr Stålkroken
5. Birgitta Jonsson 5184gr SFK Ljusnan
6. Ann-Mari Berg 5162gr Smedjebacken
7. Britt Lindström 4504gr Enköping
8. Birgitta Stockhaus 4226gr Flugan
9. Lola Söderström 3748gr Guldkroken
10. Anna-Greta Helmersson 3598gr Guldkroken

Damseniorer

1. Anna Ljungkvist 6490gr Täby
2. Lena Eriksson 6415gr Flugan
3. Marie Björklin 5936gr Flugan
4. Karin Andersson 5166gr Malung
5. Birgitta Nilsson 4894gr Flugan
6. Ethel Pierrou 4286gr Horndal
7. Barbro Östlund 4156gr Bergsjö
8. Ruth Backeby 2888gr WSFK
9. Inger Ekblom 2714gr Nora Gyttorp
10. Malin Olofsson 2626gr WSFK

Äldre Herrveteraner

1. Levi Svedberg 8805gr Sandviken
2. Bror Löjdström 8145gr Bergsjö
3. Bernt Persson 7625gr Fyra fiskar
4. Lennart Leek 7385gr Flugan
5. Evert Lundin 7305gr Flugan
6. Erik Ljung 6295gr Fyra Fiskar
7. Börje Nilsson 6040gr Borlänge
8. Lennart Sandberg 5930gr Söderhamn
9. Åke Hård 5536gr Nora Gyttorp
10. Rolf Lindstedt 5362gr Atletfiskarna

Yngre herrveteraner

1. Tore Helmersson 8905gr Guldkroken
2. Sune Falker 8555gr Flugan
3. Poppo Olsson 8415gr WSFK
4. Bernt Johansson 8145gr Falun
5. Gert Jonsson 7920gr Guldkroken
6. Eivin Eriksson 7260gr Ycklaren
7. Hans Magnusson 6865gr Gävle
8. Nils Erik Hedren 6835gr Gimo
9. Göte Andersson 6475gr Flugan
10. Lars Envall 5966gr Falubygdens SFK

Herrsenioer

1. Jörgen Storm 9765gr Orsa
2. Leif Lothström 9730 gr Fyra fiskar
3. Dan Ersbjörs 9575gr Borlänge
4. Bengt Forsling 9550gr Ycklaren
5. P-A Nyberg 8900gr WSFK
6. Danne Eriksson 8880gr WSFK
7. Benny Jansson 8390gr WSFK
8. Nils Ekblom 8240gr Noragyttorp
9. Tommy Elgh 8185 Enköping
10. Thomas Nilsson 8145gr Flugan
11. Stefan Engblom 7965gr Häsenfirren
12. Lars Larsson 7960gr Häsenfirren
13. Ture Fransson 7925gr Långshyttan
14. Jonas Vestli 7805gr Borlänge
15. Ove Jonsson 7685gr WSFK






--------------------------------------------------------------------------------




NORDISKA MÄSTERSKAPEN I PIMPEL 8/3 2003



Arrangör: AFK Fyra Fiskar


Tävlingsplats: Bergviken

Nationslag
1. Finland 91 810 gr.
2. Sverige 67 190 gr.
3. Norge 53 487 gr.

LAG

Herrseniorer:
1. Finland 23 035 gr.
2. Sverige 12 346 gr.
3. Norge 11 204 gr.

Herrveteraner:
1. Sverige 18 924 gr.
2. Finland 17 425 gr.
3. Norge 13 005 gr.

Damseniorer:
1. Finland 14 673 gr.
2. Sverige 12 552 gr.
3. Norge 10 710 gr.

Damveteraner:
1. Finland 18 354 gr
2. Sverige 10 222 gr.
3. Norge 8352 gr

Juniorer:
1. Finland 18 323 gr.
2. Sverige 13146 gr.
3. Norge 10 216 gr.

INDIVIDUELLT

Herrseniorer:
1. Reima Oksanen Finland 9305 gr.
2. Esko Naukkarinen Finland 7460 gr.
3. Petteri Hassinen Finland 6270 gr.
4. Per Harald Bekken Norge 6090 gr.
5. Pär Häll Sverige 5566 gr.
6. Björn Stening Sverige 3820 gr.
7. Anders Andersson Sverige 2960 gr.
8. Roy Fjeld Norge 2586 gr.
9. Kenneth Ottosen Norge 2528 gr.

Damsseniorer:
1. Pirjo Karikumpu Finland 6015 gr.
2. Lotta Björnberg Sverige 5784 gr.
3. Ritta Pietarinen Finland 4606 gr.
4. May Leikåsen Norge 4544 gr.
5. Margareta Sjöö Sverige 4254 gr.
6. Lea Mesiäinen Finland 4052 gr.
7. Kjersti Solli Norge 3448 gr.
8. Tove J Nygårdseter Norge 2718 gr.
9. Helena Halsinaho Sverige 2514 gr.

Herrveteraner:
1. Per-Olov Lindstrand Sverige 7910 gr.
2. Kalevi Hurttila Finland 7895 gr.
3. Åge R Nilsen Norge 6025 gr.
4. Hans Svartberg Sverige 5942 gr.
5. Martti Marjoniemi Finland 5646 gr.
6. Lennart Lindström Sverige 5072 gr.
7. Eero Mustola Finland 3884 gr.
8. Harald Hovde Norge 3670 gr.
9. Arvid Andersen Norge 3310 gr

Damveteraner:
1. Marja-Liisa Kuparinen Finland 7035 gr.
2. Maija Personen Finland 6105 gr.
3. Tuula Arila Finland 5214 gr.
4. Siv Hård Sverige 4224 gr
5. Gunnel Karlsson Sverige 4128 gr.
6. Anna Lindgren Norge 3260 gr.
7. Marit Andersen Norge 3220 gr.
8. Valborg Fjellvang Norge 1872 gr.
9. Terttu Nevalainen Sverige 1870 gr.


Juniorer:
1. Martin Nyström Sverige 7480 gr.
2. Joonas Reinikka Finland 7145 gr.
3. Jussi Voutilainen Finland 6130 gr.
4. Anssi Hänninen Finland 5048gr.
5. Martin Bakken Norge 4250 gr.
6. Stefan Lundin Sverige 3246 gr.
7. Alexander Dokk Norge 2998 gr.
8. Jonatan Haga Norge 2968 gr.
9. Mikael Wiberg Sverige 2420 gr.








Resultat klubbmästerskap

KM i pimpel hölls på Viksjön i Iggesund.

KM-mästare blev: Herr: Jonas Granström
Herrv: Gösta Hall
Dam: Camilla Gustavsson
Damv: Kjerstin Jonsson
Junior: Sonny Wiberg

KM i mete hölls på Bergviken vid Kesen.
KM-mästare blev: Herr: Jonas Granström
Herrv: Bernt Persson
Dam: Malin Olsson

Klubben arrangerade individuellt DM i pimpel på Bergviken. Lag-DM avgjordes på Woxsjön i Bollnäs.
Kvalificerade till pimpel-SM i Malung 2003 är klubbens herrlag.
Individuellt i herrklassen Kenneth Ljusner och Leif Lothström. I damklassen Camilla Gustavsson, i herrveteran Bernt Persson, i äldre herrveteran Gösta Hall och i yngre herrjunior Sonny Wiberg.

För sjätte året genomfördes serietävling i mete för ungdomer vid Bruksudden. I år var det 16 st. deltagare vid de tre deltävlingarna. Vid sista tävlingen fick alla deltagare pris och fika.
Segrare i yngre klassen blev Sonny Wiberg.
Segrare i äldre klassen blev Pär Andersson.

DM i mete avgjordes i Söderhamn. Kvalificerade till SM i mete 2003 blev yngre herrjuniorlaget. Individuellt i herrklassen Lars-Åke Norling och Jonas Granström. I yngre herrjunior Sonny Wiberg.

Den 24 augusti var vi till Bollnäs på distriktets ungdomsmetar-
tävling. Vädret var strålande och efter fisket fick alla deltagare pris.

SM i pimpel 2002

SM i pimpel avgjordes på Hjälmaren. Klubben hade 13 st. medlemmar som deltog. Yngre herrjuniorlaget tog en bronsmedalj. I laget ingick Sonny Wiberg, Jonas Olofsson, Christoffer Olofsson och Tomas Nilsson.

SM i mete 2002

Tävlingarna avgjordes i Gavleån, Gävle. Klubben deltog med 9 st. medlemmar. Klubbens yngre herrjuniorlag tog SM-GULD! I laget ingick Christoffer Olofsson, Henrik Rehnvall, Björn Strömbäck och Sonny Wiberg.